Przedstaw plan zdarzeń (z krótkim rozwinięciem) opowiadania Sławomira Mrożka – Baba.

Baba

1. Niepokojąca dziecięca rymowanka
Narrator usłyszał na podwórku rymowankę – wyliczankę dzieciaków. Choć była bezsensowna – zaniepokoiła go i wytrąciła z równowagi, gdyż była nieprawdopodobna, a on wierzył tylko w realizm. Postanowił sprawdzić, czy baba z nogami w kałamarzu faktycznie istnieje.

2. Wyprawa na cmentarz
Narrator powędrował na cmentarz. I faktycznie – siedziała tam baba, która trzymała nogi w ciasnej buteleczce na atrament.

3. Misja polepszenia warunków socjalnych
Przejęty niedolą baby narrator postanowił sprawić, by żyło się jej wygodniej. Poprosił dzieci o zmianę treści wyliczanki – jakby ich słowa miały sprawczą moc…

4. Mały szantaż
Dzieciaki od razu wyczuły okazję zdobycia słodkości. Za gumę do żucia zgodziły się polepszyć dolę baby w wyliczance.

5. Baba w śmietniku
Dzieci zmieniły treść wyliczanki. Tym razem baba wylądowała na śmietniku. Nie pachniało tam miło, nie było higienicznie. Baba dostrzegała jednak plus swojej nowej sytuacji – nie gniecie już nóg w ciasnym pojemniku.

6. Kolejna prośba narratora
Po raz drugi narrator poprosił dzieci, by polepszyły dolę baby w wyliczance. Tym razem dzieci wyłudzają 25 porcji lodów.

7. Baba w kamienicy
Nogi w jajecznicy i dach nad głową – to nowa sytuacja życiowa baby.

8. Wyliczanka narratora
Nie zadowoliło to jednak narratora. Martwił się, że trzymanie nóg w jajecznicy nie jest higieniczne. Postanowił sam zrymować dolę baby. Wyrecytował „poprawny politycznie” wierszyk. Obawiał się jednak, że nie zdoła „sprzedać” dzieciakom wierszyka – był zbyt realistyczny…

Zobacz:

Wartości dzieciństwa i dziecinnego poglądu na świat w Babie Sławomira Mrożka

 

Zaprezentuj sylwetkę twórczą Sławomira Mrożka