Skup się i przystąp do pisania z zegarkiem w ręku – jeśli dobrze rozplanujesz czas, na pewno zdążysz.
1. Krok pierwszy – analiza tematu
Jeśli wydaje Ci się, że jeżeli od razu zaczniesz pisać, to zaoszczędzisz czas, jesteś w ogromnym błędzie! Przed przystąpieniem do pisania bardzo, bardzo uważnie wczytaj się w treść polecenia – bo dokładne zrozumienie tematu to podstawa. Często jest tak, że polecenie zawiera dokładne instrukcje – ile ma być argumentów i jakiego typu. Jeśli tego nie doczytasz – praca w ogóle nie będzie się klasyfikowała do sprawdzenia. Za rozprawkę możesz otrzymać najwięcej punktów, dlatego poświęć wypracowaniu najwięcej uwagi i starania – szkoda byłoby je stracić w głupi sposób. Pamiętaj – co nagle, to po diable – zanim więc złapiesz za długopis, dokładnie przeczytaj, czego się od Ciebie wymaga.
Krok drugi – plan
Do dyspozycji masz brudnopis – korzystaj z niego! Nie musisz, oczywiście, pisać na brudno, a potem przepisywać pracy, ale stworzenie planu wypracowania to podstawa! Wykorzystaj brudnopis na przemyślenie, co chcesz powiedzieć, o czym będziesz pisać. Wynotuj tytuły książek, filmów, obrazów, piosenek, które pomogą Ci w argumentacji i zobrazowaniu problemu.
Przykłady, postacie, które przyszły Ci do głowy na zilustrowanie tezy, wypisz w brudnopisie. A do czystopisu przepisz tylko wybrane, te najbardziej pasujące, najbardziej na temat.
3. Krok trzeci – wstęp
We wstępie masz postawić tezę, którą potem będziesz udowadniać, wykorzystując argumenty. Niech początek będzie konkretny.
4. Krok czwarty – rozwinięcie
Tu możesz się rozpisać. Ale pamiętaj, by poszczególne argumenty, akapity, informacje logicznie się ze sobą łączyły.
5. Krok piąty – zakończenie
Pamiętaj, żeby nie był powtórzeniem wstępu! Jeśli np. we wstępie postawiłeś kilka pytań, w zakończeniu powinno znaleźć się rozwiązanie sygnalizowanego problemu.
Pamiętaj: zakończenie to po prostu podsumowanie.
6. Krok szósty – ostatni rzut oka
To bardzo ważne – nigdy nie oddawaj pracy bez jej sprawdzenia! Zawsze zostaw sobie kilka minut na jej przeczytanie i ostatnie poprawki. Za ortografię i interpunkcję możesz zarobić trzy punkty. Nie śpiesz się więc przy dopieszczaniu pracy. Jeśli ją przeczytałeś i poprawiłeś przecinki, powtórzenia, i błędy ortograficzne i zostało jeszcze trochę czasu – przeczytaj pracę jeszcze raz. Może poprzednio jakaś usterka Ci umknęła.
Na co zwracać uwagę? Unikaj niechlujnego słownictwa, wyrazów potocznych, powtórzeń. Sprawdź, czy poprawnie zastosowałeś związki frazeologiczne, dobrze odmieniłeś wyrazy i połączyłeś zdania.
Zapamiętaj!
- Podstawowa zasada – nie traktuj wypracowania jak życiowej twórczości, w której musisz powiedzieć wszystko, co wiesz. Podejdź do tego jak do konkretnego zadania, za które masz otrzymać maksymalną liczbę punktów!
- Dużo wcale nie znaczy dobrze – nie pisz wszystkiego, wybierz te argumenty, które najlepiej zobrazują Twoje stanowisko.
- Zachowaj odpowiednie proporcje: nie rozgaduj się we wstępie i zakończeniu. Nie znaczy to, że w obu częściach masz napisać jedno zdanie. Niech to będzie kilka zdań – ale konkretnych.
Zdobądź maksymalną liczbę punktów!
Za prawidłowe nawiązanie do tematu można zgarnąć prawie połowę przyznawanych punktów! Nie fantazjuj więc – wyraźnie nawiązuj do tematu.
Do argumentów możesz wykorzystać przykład, który pojawił się w poleceniu bądź innych pytaniach testowych. Podaj co najmniej dwa własne przykłady (z literatury, filmu, własnego życia). Pamiętaj, że przykłady mają uzasadniać tezę! Nie przesadzaj z liczbą kontrargumentów. To logiczne, że powinno być ich mniej niż argumentów na potwierdzenie tezy. Podsumowanie powinno, oczywiście, wynikać z rozważań w wypracowaniu.
Zobacz:
https://aleklasa.pl/gimnazjum/c268-prace-pisemne/praca-domowa-jezyk-polski/10-rad-dla-piszacych-rozprawke