Danusia

Wiek

12 lat

Rodzina

Ojciec – znany rycerz, Jurand ze Spychowa, jedynaczka

Wygląd

Delikatna, zgrabna, krucha, misterna, wiotka blondynka z wianuszkiem na głowie. Anielsko urocza, porusza się z wdziękiem.

Charakter

Wrażliwa, uzdolniona muzycznie (pięknie śpiewa i gra na lutni). Bardzo kocha ojca, tylko ona potrafi złagodzić jego gniew. Wrażliwa, naiwna, szczera.

Zupełnie zmienia się po porwaniu i odbiciu z rąk Krzyżaków. Jest zalękniona, psychicznie wykończona, słaba. To bezbronna ofiara.

Uczucie do Zbyszka

Bardzo przeżywa wyrok Zbyszka, postanawia go ocalić. Zarzuca mu na głowę białą nałęczkę i tym sposobem składa obietnicę małżeństwa. Nie zakochuje się w Zbyszku od pierwszego wejrzenia. Uświadamia sobie to w Ciechanowie – jest onieśmielona, spłoszona, zachowuje się bardziej dorośle niż na początku. Pierwsze wyznania Zbyszka, to, że traktuje ją wyjątkowo, okazuje szacunek, raczej ją bawią. Przyjmuje je bardzo dziecinnie, może jak zabawę.

Cytat

„(…) między nimi zaś stanęła owa młódka, która niosła za księżną nabijaną miedzianymi ćwieczkami lutnię. Na głowie miała wianeczek, włosy puszczone po ramionach, suknię niebieską i czerwone trzewiki z długimi końcami. Stojąc na ławce, wydawała się małym dzieckiem, ale zarazem przecudnym jakby jakowaś figurka z kościoła albo z jasełeczek”.

 

 

Jagienka

Wiek

15 lat

Rodzina

Ojciec – Zych ze Zgorzelic, młodsze rodzeństwo

Wygląd

Ciemnowłosa dziewczyna o smagłej cerze, szczupła, ruchliwa i sprawna fizycznie.

Charakter

Dobra, wrażliwa, współczująca, piękna. Poza tym zupełne przeciwieństwo Danusi. Przedsiębiorcza, konkretna, zaradna. Poluje, jeździ konno, opiekuje się domem, młodszym rodzeństwem, dzielnie pomaga ojcu. Zdrowa, silna, gospodarna. Jest praktyczna i twardo stąpa po ziemi. Zna się na ziołach, leczy zranionego Maćka i Juranda. Jest dowcipna. Ma kilku adoratorów. Zna także dworskie maniery i zwyczaje. Dziewczyna do tańca i do różańca.

Uczucie do Zbyszka

Naprawdę kocha Zbyszka. Pomaga w każdej sprawie, np. razem z Maćkiem wyrusza na poszukiwanie Jurandówny. Rozumie jego tragedię po stracie Danusi, współczuje mu. Chce, by był bezpieczny i szczęśliwy. Kocha Zbyszka od zawsze, ale nie jest zazdrosna o Danusię. Znosi to, że młody rycerz nie odwzajemnia jej uczucia. Cierpliwie czeka, by Zbyszko ją dostrzegł. Jej uczucie i starania są bezinteresowne.

Zobacz:

 

Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz

Krzyżacy Sienkiewicza jako powieść historyczna

Krzyżacy – charakterystyka głównych bohaterów

 

Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – pytania i odpowiedzi

Krzyżacy Sienkiewicza na egzaminie

Krzyżacy Henryka Sienkiewicza

Jakie obyczaje rycerskie zostały przedstawione w Krzyżakach Henryka Sienkiewicza?