Napisz tekst z elementami fantastyki.

Bajka o przecinku

Za siedmioma zeszytami, za siedmioma kartkami istniało małe królestwo – Przecinkolandia, w którym działo się dobrze, bo życie tam upływało według ścisłych zasad. W królestwie rządził stary i mądry król Przecinek I Wielki. Wraz z nim mieszkała tam, oprócz poddanych, jego rodzina: królowa Przecinek, córka Przecineczka oraz syn Przecinek Junior. Król rządził sprawiedliwie swoimi poddanymi – literami, wyrazami i zdaniami, jednak jego ziemie ciągle padały ofiarą dzikich plemion Błędów Ortograficznych. Nie udało im się opanować królestwa tylko dlatego, że król posiadał najpotężniejszą broń – miecz zwany Korektorem.
Przecinek Junior był jeszcze mały, więc nie znał wszystkich zasad rządzących jego życiem, a przez to popełniał mnóstwo błędów. Wiele razy skarżył się swojej matce, że został pobity przez literę „i”, gdy chciał stanąć przed nią w kolejce w zdaniu, lub że „że” krzyczało na niego, gdy przed nie się nie wysunął.
Ojciec mówił mu, że wszystkiego dowie się, gdy skończy 18 lat.
W dzień wymarzonych urodzin stało się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć – Przecinkolandię zaatakowały Błędy Ortograficzne, a ich przywódca – wódz Kardynalny Błąd I zabił króla Przecinka I Wielkiego i postanowił, że będzie rządził państwem. Przecinkolandia pod jego panowaniem zamieniła się w opustoszałą i smutną krainę pełną ortografów.
Trwało to wiele lat, aż pewnego dnia Przecinek Junior wydostał się z niewoli. Otworzył tajemną skrytkę w zamku i wyjął z niej Korektor – osławiony miecz swojego ojca. Gdy wziął go do ręki, poczuł falę gorąca i usłyszał głos jakby z wnętrza miecza. I nagle oświeciło go! Korektor wytłumaczył mu wszystkie zasady honorowego postępowania. Powiedział mu, że jego przeznaczeniem jest oddzielanie części zdań złożonych, np. zdań współrzędnych lub nadrzędnych od podrzędnych. Musi stawać między wyliczanymi wyrazami, a także opiekować się wtrąceniami, otaczając je czule z dwóch stron. Zazwyczaj nie może wchodzić przed spójniki: i, oraz, lub, albo, bądź, czy, ani – chyba że się powtarzają w zdaniu.
Przecinek w końcu zrozumiał wszystko i postanowił pomścić ojca. Stoczył długo przygotowywaną walkę z Kardynalnym Błędem i pokonał go. Pobite błędy ortograficzne musiały opuścić Przecinkolandię, w której znowu zapanował spokój i porządek.
Przecinek Junior został królem i poślubił królewnę Kropkę z zamorskiego królestwa. Mieli wiele dzieci średników, dwukropków i kilka przecinków, z których ojciec był dumny najbardziej. I żyli długo i szczęśliwie.

W Bajce o przecinku zwróć uwagę na:

Elementy fabularne typowe dla baśni

  • Wstęp: Za siedmioma zeszytami, za siedmioma kartkami…
  • Bohaterowie: król, jego rodzina i szczęśliwe królestwo; wróg
  • Sceneria: królestwo
  • Główny motyw: walka z wrogiem
  • Szczęśliwe zakończenie: I żyli długo i szczęśliwie

Oryginalny pomysł na nowoczesną baśń

  • W odwieczny baśniowy schemat walki ze złem wpisana zostaje… walka o poprawność ortograficzną.
  • Ożywione i „uczłowieczone” zostają nie, jak to zwykle w baśniach bywa, rośliny, rzeczy czy zwierzęta – lecz znaki przestankowe i błędy

Twórcze podejście do baśniowych formułek, schematów, motywów i postaci
– Za siedmioma zeszytami, za siedmioma kartkami… (nie za siedmioma górami)

  • Oryginalne imiona: Przecinek Junior, król Przecinek I Wielki
  • Oryginalna nazwa: Przecinkolandia (wykorzystuje znany schemat słowotwórczy, np. Bajlandia, Przedszkolandia)
  • Motyw miecza – korektora

Poczucie humoru, ironię, błyskotliwość

  • Realia baśni przenikają się z realiami naszego życia, co wywołuje efekt humorystyczny (Ojciec mówił mu, że wszystkiego dowie się, gdy skończy 18 lat; Przecinek Junior był jeszcze mały, więc nie znał wszystkich zasad rządzących jego życiem, a przez to popełniał mnóstwo błędów)..
  • Ironią pobrzmiewają imiona: Kardynalny Błąd I, Przecinek Wielki
  • Zasady ortograficzne i interpunkcyjne zostały twórczo wplecione w akcję baśni. (Powiedział mu, że jego przeznaczeniem jest oddzielanie części zdań złożonych, np. zdań współrzędnych lub nadrzędnych od podrzędnych. Musi stawać między wyliczanymi wyrazami, a także opiekować się wtrąceniami, otaczając je czule z dwóch stron. Zazwyczaj nie może wchodzić przed spójniki: i, oraz, lub, albo, bądź, czy, ani – chyba że się powtarzają w zdaniu.)

Zobacz:

Fantastyka

Groteska i fantastyka w wypracowaniu egzaminacyjnym

Tematy z fantastyką

Napisz fantastyczne opowiadanie, którego bohaterowie walczą w obronie swojej planety.