Jak wydarzenia epoki wpłynęły na życie ludzi renesansu?

  • W XIV wieku przez Europę przetoczyła się zaraza zwana „czarną śmiercią”, która zdziesiątkowała ludność naszego kontynentu. Ci, co pozostali, zapragnęli cieszyć się życiem i docenić jego wartość. Postanowili inwestować pieniądze, tworzyć banki, budować pałace. Dodatkowych dochodów dostarczały wyprawy zamorskie i odkrycia geograficzne.
    Dlaczego?
    Bo rozwijał się handel towarami przywożonymi zza oceanu. Najważniejszym nabytkiem były… przyprawy korzenne. Nie złoto, bogactwa, tytoń. To dzięki przyprawom Europejczycy nauczyli się konserwować żywność. Miało to ogromne znaczenie… militarne. W końcu żołnierze mieli co jeść w wojennej zawierusze. Peklowane mięso można było spożywać nawet po kilku miesiącach. Niektóre „wynalazki” przywiezione z Ameryki to rarytasy dla bogaczy, np. cukier – na razie produkowany z trzciny cukrowej. Do menu wchodzą ziemniaki – zawsze to jakaś odmiana od wszelkiego rodzaju kasz.
  • Bogaciły się handlujące portowe miasta – patrycjusze potrzebowali innej ideologii niż asceza i ubóstwo. Potrzebowali humanizmu, bo dowartościowywał człowieka. Stąd renesans to epoka ludzi przedsiębiorczych.
  • A druk? To prawdziwa rewolucja. Koniec z przepisywaniem ksiąg przez zakonników. Rozwinie się słowo pisane i języki narodowe.
  • Druk bardzo się też przyczynił do rozpowszechnienia reformacji. Marcin Luter sam nie zdawał sobie sprawy, jaką burzę wywoła w Europie. Myślał, że 95 tez, które powiesił na drzwiach kościoła w Wittenberdze rozpocznie jedynie dyskusję. Stało się inaczej: tezy wydrukowano w wielkiej ilości – rozprowadzone wśród tłumów spowodowały prawdziwą rewolucję w Kościele – do głosu doszła reformacja.

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

Renesans – życiorys kultury

Renesans w Europie

Charakterystyka renesansu

19. Humanizm i reformacja – omów podstawowe prądy w literaturze i kulturze renesansu

TEST z wiedzy o renesansie z komentarzem cz. 1

Jak udowodnić obecność humanizmu w kulturze i sztuce renesansowej Europy?