Źródłem tragedii greckiej były mity, więc ich bohaterowie to postacie dobrze znane Grekom z opowieści mitologicznych.

 • Edyp

  Syn Lajosa. Ojciec porzucił go, gdy dowiedział się od wyroczni, że zginie z ręki syna. Znaleziony przez pasterza i oddany bezdzietnej rodzinie królewskiej w Koryncie. Gdy dorósł, dowiedział się, że jest przybranym dzieckiem. Zapytał o to swego ojczyma, ale ten nie powiedział mu prawdy. Edyp udał się do wyroczni i dowiedział się, że zabije swego ojca. By przepowiednia sie nie spełniła, opuścił Korynt. W drodze zabił rycerza, który po latach okazał się jego ojcem. Poślubił wdowę po Lajosie – Jokastę, czyli własną matkę. Miał z nią dwóch synów: Eteoklesa i Polinejkesa oraz dwie córki: Antygonę i Ismenę (ich losy są równie często przedstawiane w tragediach greckich). Gdy w Tebach panowała zaraza, wyrocznia nakazała mu poszukiwania zabójcy Lajosa. Wkrótce prawda wyszła na jaw. Gdy Edyp dowiedział się, że zabił swojego ojca i ożenił się z matką, oślepił się. Jokasta zaś popełniła samobójstwo.

 • Elektra

  Córka Agamemnona i Klitajmestry, namówiła brata Orestesa do zemsty za śmierć ojca – wspólnie zamordowały własną matkę. Najsłynniejszy utwór jej poświęcony to Elektra Sofoklesa – bohaterka jest tu przedstawiona jako demoniczna, pozbawiona skrupułów mścicielka sterująca swoim bratem.

 • Medea

  Czarodziejka z Kolchidy, wnuczka Heliosa, bohaterka podania o Argonautach. Pomogła Jazonowi w zdobyciu złotego runa. Została jego żoną, ale Jazon zdradził ją z córką króla Koryntu. Zamordowała więc rywalkę i własnych synów, po czym uciekła na cudownym wozie Heliosa do Aten. Jest bohaterką Medei Eurypidesa i Seneki. Uosabia matkę morderczynię.

 • Ajaks

  Bohater trojański. Przegrał z Odyseuszem spór o zbroję po Achillesie. Kierowany wściekłością planował wymordować ludzi Odyseusza, ale za sprawą Ateny zamiast ludzi zabił bydło i barany poświęcone bogom, co wywołuje ich wściekłość. Popełnił samobójstwo – rzucił się ze skały i wpadł na miecz wbity w ziemię ostrzem do góry.

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

Jakie były tematy najsłynniejszych tragedii?