Znaczenie mogiły powstańców i grobu Jana i Cecylii w Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Zacznij:
Jednym z podstawowych tematów Nad Niemnem jest tradycja czy raczej problem stosunku do niej. Młodzi, zbuntowani pozytywiści byli z nią na bakier – zwłaszcza jeśli chodzi o wspomnienie romantyzmu i powstań. Orzeszkowa nawołuje ich niejako do pogodzenia się z przeszłością – i odnalezienia własnych korzeni. Rolę swoistych punktów spotkania z tradycją pełnią w powieści właśnie dwie mogiły…

Rozwiń:
Omów symboliczne znaczenia obydwu mogił:

  • Grób Jana i Cecylii: to miejsce, w którym spoczywają legendarni założyciele rodu Bohatyrowiczów – po części tajemniczy wygnańcy, przede wszystkim jednak prości i pracowici ludzie, nobilitowani przez króla w podziwie za pracowitość i upór w budowaniu cywilizacji w leśnej głuszy. Historia Jana i Cecylii ma być dowodem na to, że praca jest wartością podstawową, w czym utwierdza się podczas wizyt u grobu Justyna.
  • Mogiła powstańców styczniowych: początkowo miejsce – tabu, o którym się wie, lecz się go nie odwiedza i o nim nie mówi. Później jednak – za sprawą Anzelma Bohatyrowicza – staje się mogiła dla Justyny miejscem spotkania z powstańczą tradycją i chwałą, a także ze wspólną historią właśnie od czasu powstania zwaśnionych rodów (Bohatyrowiczów i Korczyńskich), których przedstawiciele wspólnie w niej spoczywają.

Zakończ:
Groby to w Nad Niemnem miejsca, w których odnajduje się własne korzenie i prawdziwe wartości. Nie można tych miejsc omijać – trzeba je poznać i zrozumieć…

 

Zobacz:

Jakie znaczenie ma w Nad Niemnem powstanie styczniowe i pamięć o nim?

Nad Niemnem – Eliza Orzeszkowa

Nad Niemnem na maturze

Nad Niemnem – praca domowa