Giaur a Werter – dwaj bohaterowie romantycznej Europy Co ich różni co łączy?

Jak zacząć?

• Od przedstawienia literackich adresów postaci i ich kulturowych ról

  • Werter – bohater niemieckiego preromantyzmu, jest bohaterem powieści w listach autorstwa Goethego – Cierpienia młodego Wertera.
  • Giaur – tytułowym bohaterem powieści poetyckiej Byrona. Pierwszy prezentuje typ bohatera werterowskiego, drugi to postać bajroniczna.

• Od stwierdzenia faktu

Werter i Giaur to dwaj najważniejsi w romantyzmie europejskim bohaterowie. Pierwszy – z początku epoki, drugi już w jej rozkwicie. Ich rola wykroczyła poza ramy literackie – wpłynęła na kulturę epok – obyczajowość, modę, światopogląd.

.

W rozwinięciu

Cechy podobne
Młodość, bunt, niezgoda na normy i konwenanse świata, które uniemożliwiają szczęśliwy rozwój miłości, samotność, wrażliwość, miłość jako najważniejszy motor postępowania, ubóstwianie swojej wybranki – Lotty w przypadku Wertera, Leili w przypadku Giaura.

Cechy odmienne
Przestrzeń – Werter przeżywa tragedię w swoim środowisku, Giaur w zupełnie obcym mentalnie, kulturowo i wyznaniowo (orientalizm, którego nie ma w Cierpieniach…). Aktywność bohatera – Werter cierpi bólem świata (Weltschmes), kocha, ale nie wyznaje swojej miłości, nie walczy o nią. Wszystko kończy się na westchnieniach, poczuciu jedności dusz, bohater decyduje się wyeliminować z gry swoją osobę. Giaur walczy – chce porwać Leilę, chce pomścić jej śmierć. Finał – Werter popełnia samobójstwo – Giaur wyraźnie mówi, że tego nigdy by nie zrobił. Losy ukochanej – Lotta wychodzi za mąż, Leila zostaje zamordowana. Profil moralny bohatera – Werter właściwie jest bardzo przyzwoitym, dobrym czło­wie­kiem – nawet fakt, że Lotta była już czyjąś narzeczoną, powstrzymał go od walko o nią. Giaur nie miał wątpliwości – dla miłości nie wahał się porwać, zabić, zemścić się…

Postacie różnią się cechami kreacji – o Giaurze nie wiadomo nic – to podstawowa cecha konstrukcji, jaką jest bohater bajroniczny; Werter nie jest tak tajemniczy – prezentuje typ werterowski..

Wnioski końcowe

Najlepiej zakończyć własną opinią. Kogo wolisz? Kto Ci bardziej przypadł do gustu? Giaur – od­waż­ny, lecz zdolny do zbrodni, czy wrażliwy, pokonany przez rzeczywistość Werter?

 

Zobacz:

Cierpienia młodego Wertera – Johann Wolfgang Goethe

Giaur – George Byron

Wskaż cechy gatunkowe Giaura jako powieści poetyckiej

Bohater romantyczny – kto to taki?

Bohater romantyczny i jego modyfikacje

Werter – charakterystyka