Na podstawie znanych utworów Adama Mickiewicza odpowiedz na pytanie: Jaka była romantyczna miłość?
Twórcy romantyzmu interpretowali miłość w szczególny sposób, wzorując się na takich utworach, jak Nowa Heloiza Rousseau czy Cierpienia młodego Wertera Goethego. Miłość była uczuciem nagłym i silnym, często od pierwszego wejrzenia. Dawała niezwykłe szczęście, ale też cierpienia ponad siły, prowadziła do obłędu czy samobójstwa… W tej epoce nie łączy się miłości z małżeństwem, które jest interpretowane jako „grób miłości”. To uczucie nie ma szans na realizację w życiu – pozostaje niespełnione, nieszczęśliwe.
Romantyczne spojrzenie na miłość ma wpływ także na biografie twórców romantyzmu. Jeśli nie oni sami, to komentatorzy ich twórczości stylizowali przeżycia poetów na romantyczną modłę, eliminując te szczegóły, które do takiego obrazu nie pasowały. Stąd w biografii Adama Mickiewicza, upiększonej przez jego najstarszego syna Władysława, wyeksponowanie znaczenia Maryli Wereszczakówny, jednocześnie całkowite niemal pominięcie doktorowej Karoliny Kowalskiej. A właśnie ona według niektórych była wielką miłością poety w okresie kowieńskim! Niestety, nie nadawała się na romantyczną kochankę… Niekoniecznie jednak trzeba znać takie szczegóły, by móc interpretować utwory o miłości. To w nich właśnie poeci najwięcej powiedzieli o swoich przeżyciach.
.
Miłość w twórczości Mickiewicza
Pan Tadeusz
Wielka miłość Jacka Soplicy do Ewy Horeszkówny nie kończy się szczęśliwie. Ojciec panny każe kawalerowi podać czarną polewkę, a córkę zmusza do małżeństwa z Wojewodą. Soplica będzie szalał z żalu, pił, nawet ożeni się z niekochaną dziewczyną. Późniejsze dramatyczne wypadki z jego życia nie sprawią jednak, że zapomni o Ewie. To miłość na całe życie: Jacek – wówczas Ksiądz Robak – z niezwykłą czułością będzie wspominał ukochaną jeszcze na łożu śmierci.
Romantyczność
Miłość jest silniejsza niż śmierć! Mimo że zmarł przed dwoma laty, „Jasio być musi przy swej Karusi,/ on ją kochał za żywota”.
Nieszczęśliwa dziewczyna popada w obłęd, nie potrafi żyć bez ukochanego. To dowód, jak silna jest miłość.
Sonety odeskie
Pokazują różne odcienie uczucia, czasem bliskiego flirtowi. Mamy tu powitanie z ukochaną (Dzień dobry), straszną wizytę, w czasie której inny gość uniemożliwia bycie sam na sam (Do D.D., Wizyta), w końcu trudność pożegnania się na noc (Dobranoc).
Konrad Wallenrod
Ukazuje miłość nieszczęśliwą z innego powodu. Konrad i Aldona są szczęśliwym małżeństwem, ale nie mogą być razem – on wybiera obowiązek wobec ojczyzny. To uczucie zostało zmiażdżone przez historię.
Ważne skojarzenie!
Odmienne spojrzenia na miłość i małżeństwo w twórczości Mickiewicza – oprócz tragicznej miłości Jacka Soplicy mamy tu również szczęśliwy związek Tadeusza i Zosi, który kończy się małżeństwem.
Zobacz:
Jaka jest i w jakich utworach została opisana miłość romantyczna?