Obrona Sokratesa to przydatny tekst do następujących tematów:

  • Jednostka i społeczeństwo
  • Autorytet
  • Literackie wizerunki nauczycieli
  • Moralność, etyka
  • Biografia wybitnej jednostki jako materiał literacki
  • Wierność ideałom
  • Wartości życia
  • Człowiek wobec śmierci
  • Gatunki literatury publicystycznej
  • Literackie portrety wielkich mówców
  • Problem poznania
  • Koncepcje szczęścia
  • Ironia, żart, szyderstwo

 

Wskazówki i komentarze

Jednostka i społeczeństwo

Przykład tematu:
Odwołując się do wybranych przykładów literackich, przedstaw konflikt między wybitną jednostką a społeczeństwem. Dokonaj analizy porównawczej.

Podpowiadamy
Temat został zawężony do ukazania tylko jednego typu relacji między wybitną osobą a resztą spo­łe­czeń­stwa. Zauważ, że jeśli chodzi o dobór postaci, to można zarówno posłużyć się przykładami bohaterów literackich, jak i autentycznych postaci, byle tylko zostały upamiętnione w literaturze. Te ostatnie w dużo większym stopniu uwiarygodnią Twoją prezentację, a więc tym samym warto się do nich odwołać, tym bardziej że przykładów jest wiele.

Zauważ, że historia Sokratesa i jego proces przypomina pod wieloma względami historię Chrystusa. Nawet bohaterowie są w dużej mierze do siebie podobni: obydwaj byli wzorami ludzi poświęcających się głoszeniu prawd etycznych, obydwaj opanowali mistrzowsko sztukę prowadzenia rozmowy, oby­dwaj mieli odwagę krytykować władzę i zachowali czystość moralną do ostatniej chwili swego życia. Odrzuceni i znienawidzeni przez społeczeństwo za wierność przekonaniom zapłacili życiem. To mo­gło­by być ciekawe zestawienie.

Aby uniknąć jednostronnego potraktowania tematu, szukaj również innych przykładów postaci skłó­co­nych ze światem. Ciekawym materiałem do tej prezentacji byłby bohater romantyczny, na przykład Giaur, Werter, Gustaw z IV cz. Dziadów lub inni. Zauważ zasadniczą różnicę między nimi a So­kra­te­sem czy Chrystusem. Bohaterowie romantyczni popadali w konflikt ze światem, bo łamali jego prawa, negowali zasadność istnienia konwencji obyczajowych i społecznych, działali często poza normami moralnymi. Sokrates przeciwnie, walczył o ład społeczny, mówił o potrzebie pielęgnowania w sobie wyższych wartości moralnych. Wyciągnij z tego faktu odpowiedni wniosek. Zwróć uwagę na cenę, jaką płacą wszyscy za swoją niezależność.

 

Moralność, etyka

Przykład tematu:
Na podstawie utworów z dwóch wybranych epok literackich udowodnij, że temat cnoty jest wciąż ciekawym przedmiotem rozważań dla artystów i filozofów.

Podpowiadamy
Temat dotyczy podstawowego pojęcia z dziedziny etyki. Jako jeden z pierwszych mówił o niej właśnie Sokrates i w głównej mierze była ona tematem rozważań starożytnych filozofów. Musisz ograniczyć się do dwóch epok, a więc bez wątpienia wybierzesz starożytność. Omów w tym miejscu koncepcję sokratejską i w tym celu wykorzystaj właśnie Obronę Sokratesa. Przypomnij sobie, z czym filozof utożsamiał cnotę. Nawiąż również do kontynuatorów Sokratesa, przede wszystkim Platona, który mówił o czterech podstawowych cnotach – to mądrość, męstwo, umiarkowanie i sprawiedliwość. Zwróć uwagę, że koncepcja ta została przyjęta przez chrześcijaństwo.

Kluczowy punkt prezentacji to wybór drugiej epoki. Pamiętaj, że musisz umieć uzasadnić, czym kierowałeś się, dokonując właśnie takiego, a nie innego wyboru. Komisja często o to pyta. Więc może renesans, bo to kontynuacja antyku. Znajdziesz rozważania o cnocie u Reja i u Kochanowskiego. Nie zapomnij o Pieśni XII mistrza z Czarnolasu zwanej przecież Pieśnią o cnocie. Jeśli chcesz zbudować ambitniejszą prezentację, to zasadnym będzie przywołanie również Wykładu cnoty tegoż samego autora. Zaznacz w prezentacji wpływ myślenia starożytnych na twórców renesansu.

Inny pomysł na zestawienie to na przykład czasy współczesne. Wybierając dwie tak czasowo skrajne epoki, w sposób przekonujący udowodnisz, że temat cnoty jest nośny w literaturze, więc może warto? Gdzie szukać przykładów? Chyba najlepiej u Herberta, tym bardziej że związki poety z kulturą antyczną są bardzo silne. Głównym tekstem, do którego trzeba by się odwołać, jest wiersz Pan Cogito o cnocie. Sięgnij także do Przesłania Pana Cogito, wiersza Dlaczego klasycy. Tam też znajdziesz potrzebny materiał. A gdybyś chciał przy okazji udowodnić, że współcześni filozofowie nie za­po­mi­nają także o refleksji nad wartością cnoty, to zacytuj Mini-eseje o maxi-sprawach Leszka Ko­ła­kow­skie­go.

 

Zobacz:

Wyjaśnij, czym jest platonizm

Pomysły Platona

Podaj przykłady środków retorycznych użytych przez Sokratesa w mowie obrończej i zilustruj je odpowiednimi cytatami. Uzasadnij ich funkcję

Pomysły Platona

Co rozumiesz pod pojęciem – jaskinia platońska