Ławeczki treningowe służą do kształtowania mięśni grzbietu, brzucha oraz klatki piersiowej i można z nich korzystać we wszystkich siłowaniach. Jeśli jednak preferujemy wykonywanie ćwiczeń fizycznych w samotności, warto zastanowić się nad zakupem własnego sprzętu. Dzięki niemu będziemy mogli trenować różne partie naszego ciała bez wychodzenia z domu, lecz z taką samą efektywnością jak w profesjonalnych klubach fitness.
Rodzaje i możliwości ławeczek do ćwiczeń
Na rynku sprzętów do ćwiczeń dostępnych jest kilka rodzajów ławek treningowych, które różnią się przeznaczeniem. Wśród nich wyróżniamy m.in. ławeczki:
- Skośne – służą do treningów mięśni brzucha. Są wyposażone w specjalne uchwyty do stabilizacji nóg podczas robienia brzuszków. Umożliwiają regulację ustawienia bioder, aby zwiększyć poziom trudności ćwiczeń.
- Pod sztangę – przeznaczone do kształtowania mięśni klatki piersiowej w pozycji leżącej. Są ciężkie i zajmują sporo miejsca. Wymagają doposażenia w sztangi oraz obciążniki. Poleca się je osobom zaawansowanym w treningach siłowych.
- Z regulowanym oparciem – w zależności od ustawienia kąta nachylenia można ćwiczyć na ich mięśnie naramienne, grzbietu bądź klatki piersiowej. Trzeba dokupić do nich odpowiednie hantle.
Warto wiedzieć, że na ławeczkach treningowych można również wykonywać szereg innych ćwiczeń tj. przysiady bułgarskie, pompki, podpory bokiem czy wejścia na podwyższenie.
Kiedy jest najlepszy moment na nabycie ławeczki?
Zanim kupisz ławeczkę do ćwiczeń, sprawdź koniecznie swoją kondycję fizyczną. Jeśli jesteś w stanie wykonać kilkanaście pompek, kilka podciągnięć na drążku lub przez kilkanaście minut biegnąć bez przystawania, na pewno poradzisz sobie podczas ćwiczeń na tego typu sprzęcie. Natomiast początkującym adeptom treningów oraz osobom o słabszej kondycji zaleca się poprawienie wydolności swojego organizmu przed zakupem ławeczki. Można tego dokonać za pomocą ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała np. planków, pompek, wykroków czy przysiadów.
Jak wybrać najlepszy model?
Zakup ławeczki treningowej należy poprzedzić dokładną analizą jej aspektów technicznych. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się systemowi regulacji oparcia i siedziska, szczególnie ilości kątów ustawienia oraz zabezpieczeniom. Trzeba upewnić się, że wykonane z metalu elementy podporowe gwarantują użytkownikowi stabilizację w czasie treningów oraz nie zarysowują podłoża. Dobrze jest również skontrolować jakość tapicerki oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Jeśli zastanawiamy się nad nabyciem ławeczki skośnej, musimy sprawdzić, czy sprzęt pracuje w kącie ujemnym.