Którzy nauczyciele dostaną bony 2500 złotych na laptopa?

Laptopy z programu rządowego bon na laptopa dla nauczyciela otrzymują nauczyciele, którzy są zatrudnieni najpóźniej do 30 września 2023 roku. Liczy się także rodzaj szkoły, w jakiej beneficjent dopłaty do laptopa w wysokości 2500 złotych pracuje. Może być to jedna z następujących placówek:

 • publiczna szkoła podstawowa
 • niepubliczna szkoła podstawowa na prawach szkoły publicznej
 • publiczna szkołą ponadpodstawowa
 • niepubliczna szkołą ponadpodstawowa z prawem szkoły publicznej
 • publiczna szkołą artystyczna
 • niepubliczna szkoła artystyczna na prawach, jak szkoły publiczne

Nie tylko nauczyciele mogą liczyć na atrakcyjną formę finansowania zakupu nowego laptopa. Propozycja skierowana jest również do wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych. Możliwość wykorzystania bonu na laptopa otrzymają również nauczyciele, którzy w trakcie pandemii koronawirusa wykorzystali bon o wartości 500 złotych na zakup sprzętu komputerowego.

Poza zatrudnieniem w odpowiedniej szkole liczy się także miejsce zakupu. Musi to być jeden ze sklepów znajdujących się na specjalnej rządowej liście. Wiadomo, że sprzedawca musi posiadać odpowiednie rozwiązanie techniczne pozwalające wykorzystać bon. Z pewnością na listę trafią renomowane sklepy z elektroniką. Sam laptop także musi spełniać całkiem długą listę wymagań. Do skorzystania z bonu 2500 złotych uprawnieni będą nauczyciele, którzy wybiorą laptopa:

 • z co najmniej 8 GB RAM i 250 GB miejsca na dane (dysk SSD)
 • wyprodukowanego najpóźniej na 9 miesięcy przed zakupem i skorzystaniem z bonu
 • posiadającego klawiaturę QWERY, kamerkę i mikrofon
 • ważącego maksymalnie 2,5 kilograma
 • z ekranem o przekątnej co najmniej 13” i z rozdzielczością Full HD
 • nowego, nieużywanego, kompletnego, dopuszczonego do obrotu na terenie Unii Europejskiej

To tylko niektóre z wymagań, te mogą się też w przyszłości nieco zmienić.Jaki laptop dla nauczyciela wybrać? Z pewnością znajdziesz sporo komputerów spełniających wszystkie wymagania. Możesz też liczyć na pomoc doradcy w sklepie komputerowym. Dobrym pomysłem wydaje się też dopłata (z własnych pieniędzy) i wybór nieco lepszego komputera. Dokładając kilkaset złotych do otrzymanego bonu możemy liczyć na wydajny komputer, który poradzi sobie również w grach komputerowych, czy jako domowe centrum multimedialne.

Jaki laptop kupić za bon, sprawdź: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-laptop-dla-nauczyciela/

Którzy nauczyciele nie dostaną tego dofinansowania?

Bon 2500 złotych na laptopa dla nauczyciela nie jest dostępny dla każdego nauczyciela. Nie skorzystają z niego osoby pracujące w szkole na stanowisku innym, niż pedagogiczne. Również nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy zatrudnieni po 30 września 2023 roku nie będą posiadali uprawnień do otrzymania bonu na laptopa.

Dofinansowanie – dopłata do laptopa – przeznaczone jest też wyłącznie dla “aktywnych” nauczycieli. Jeśli nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia, świadczeniu rehabilitacyjnym, czy trwającym ponad 14 dni urlopie bezpłatnym – nie może liczyć na bon na kupienie laptopa. Problem z otrzymaniem bonu na laptopa w 2023 roku mogą mieć też nauczyciele i wychowawcy, którzy korzystali już z podobnego dofinansowania, ale z innego programu finansowanego ze środków publicznych. W tej sytuacji możliwe będzie jednak oddanie poprzednio kupionego laptopa i wnioskowanie o bon o wartości 2500 złotych.

Czas trwania programu dofinansowania/bonu dla nauczyciela?

Program rządowy bon na laptopa dla nauczyciela zaplanowany jest na lata 2023-2025. Jeśli przysługuje Ci bon o wartości 2,5 tysiąca złotych na kupno laptopa, musisz wykorzystać go do 31 grudnia 2025 roku. Jeśli tego nie zrobisz – dopłata po prostu przepadnie. Być może po tej dacie pojawi się podobny program, nie jest to jednak potwierdzone. Jeśli masz więc niedawno kupiony komputer lub po prostu akurat nie potrzebujesz laptopa, warto wstrzymać się z zakupem. Źródło: https://www.komputronik.pl/informacje/bon-na-laptop-dla-nauczyciela-dla-kogo-dofinansowanie/

Warto też pamiętać, że laptopa kupionego przy pomocy rządowego dofinansowania nie można sprzedać aż przez 5 lat. W rozporządzeniu nie wspomniano natomiast o możliwości użyczenia kupionego przy pomocy bonu laptopa dziecku, czy członkowi rodziny.