Kredyt zaciągany jest najczęściej w momencie, kiedy jednostki nie jesteś na opłacenie danej rzeczy z bieżących środków finansowych. Kredyt bardzo często zaciągany jest na zakup nieruchomości, remont mieszkania lub kupno nowego samochodu. Sprawdź jakie są rodzaje kredytów w Polsce.
Czym tak naprawdę jest?
Aby zrozumieć czym jest kredyt, warto jest najpierw zaznajomić się z jego definicją. Definicja kredytu, która zawarta jest w prawie bankowym mówi o tym, że jest to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać osobie starającej się o kredyt. Osoba ta nazywana jest kredytobiorcą. Bank przekazuje kredyt na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach.
Kredytobiorca zobowiązuje się do regularnej spłaty swojego zobowiązania, wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej oraz przestrzeganie warunków umowy kredytowej.
Jakie wyróżnić można rodzaje kredytów?
W Polsce można zaciągnąć kredyt złotowy oraz kredyt walutowy. Kredyt walutowy to kredyt, który zaciągany jest w innej walucie niż ta, która obowiązuje w danym kraju. Kredyty złotowe można podzielić na kredyty dla klientów indywidualnych oraz kredyty dla firm. Od kredytów dla firm wyróżnić można między innymi kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne.
Podział kredytów dla klientów indywidualnych można zacząć od podziału na kredyty konsumenckie oraz kredyty mieszkaniowe. Wśród kredytów konsumenckich wyróżnić możemy kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty studenckie czy karty kredytowe. Wśród kredytów mieszkaniowych wyróżnić możemy kredyty hipoteczne, które są najbardziej znane oraz kredyty o zabezpieczeniu innym niż Hipoteka.
Co powinna zawierać każda umowa kredytowa?
Umowa kredytowa powinna zostać zawarta na piśmie. Umowa ta powinna zawierać elementy takie jak:
- Kwota kredytu,
- Waluta kredytu,
- Strony kredytu,
- Oprocentowanie kredytu,
- Wysokość marży i prowizji kredytu,
- Zasady spłatę kredytu,
- Termin spłaty kredytu,
- Monogram spłatę kredytu,
- Zasady wcześniejszej spłaty kredytu,
- i inne.
Po co bierze się kredyt?
W Polsce kredyt najczęściej zaciągany jest w momencie, kiedy jednostki nie stać na opłacenie danej rzeczy z bieżących środków finansowych. Kredyt najczęściej zaciągany jest, kiedy osoba nie może zapłacić za daną rzecz z obecnie posiadanych pieniędzy.
W zależności od rodzaju kredytu, zobowiązanie to można zaciągnąć na różne cele takie jak zakup nieruchomości takiej jak mieszkanie lub dom, budowę domu, zakup ziemi, kupno samochodu, remont domu czy mieszkania, zakup nowych mebli, wakacyjny wyjazd, organizacji wesela czy też kupno nowego telefonu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest przeanalizować swoją sytuację finansową oraz cel kredytowania.
Czy Wibor da się zlikwidować?
Jedna z najlepszych kancelarii w Polsce jako pierwsza złożyła pozew WIBOR. Jeżeli ty również chcesz sprawdzić czy twoja umowa skonstruowana jest w taki sposób że również możesz złożyć taki pozew skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem.
Eksperci zatrudnieni w kancelarii dokładnie przeanalizują Twoją umowę kredytową a następnie powiedzą jakie kroki prawne najlepiej jest podjąć w twojej sytuacji.
Czy muszę posiadać zdolność kredytową?
Aby zaciągnąć kredyt należy posiadać zdolność kredytową. To na jej podstawie bank wylicza jak duży kredyt może ci udzielić.
Dzięki temu bank wie również czy obecnie stać cię na regularną spłatę kredytu. W tym celu należy złożyć w banku między innymi dokumenty takie jak umowa o pracę, wyciąg z konta bankowego lub inne dokumenty, które potwierdzają wysokość twoich dochodów oraz comiesięcznych wydatków stałych.