USG, cytologia – ważne badania kobiece. Co warto wiedzieć? Być kobietą – to znaczy dbać o siebie i badać się regularnie. Im wcześniej zaczniesz kontrolować ciało – tym będziesz bezpieczniejsza. W tym artykule wyjaśniamy jak ważne są badania USG i cytologia, na czym polegają.

USG piersi

W XXI wieku choroby nowotworowe stały się na tyle powszechne, że można je zaliczyć do grupy chorób cywilizacyjnych. Fakt, że najczęstszym nowotworem złośliwym, występującym u kobiet, jest rak piersi, uświadamia z jak wielką skalą problemu mamy do czynienia. Mimo zatrważających statystyk warto pamiętać, że możemy się przed nimi bronić właśnie profilaktyką: odpowiednio wcześnie wykryte nowotwory mogą być całkowicie wyleczalne.

USG piersi należy do bezbolesnych i bezpiecznych badań. Polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych w celu zobrazowania narządów wewnętrznych. Co to oznacza dla pacjenta? Lekarz przy pomocy głowicy przyłożonej do ciała „ogląda” tkanki ukryte pod powierzchnią skóry. Tego typu badanie jest podstawową metodą diagnostyczną przeznaczoną dla kobiet młodych, których piersi składają się w większym stopniu, niż u kobiet dojrzałych, z tkanki gruczołowej. Pacjentkom ciężarnym i karmiącym piersią również polecana jest diagnostyka ultrasonograficzna, ponieważ nie stwarza ryzyka dla dziecka. W przypadku guzów i powiększonych węzłów chłonnych USG pomaga różnicować zmiany łagodne i złośliwe. Oczywiście nie należy zapominać w pierwszej kolejności o regularnym samobadaniu piersi, a w przypadku niepokojących zmian należy zgłosić się do lekarza. Badanie USG warto przeprowadzać raz w roku.

Cytologia

Cytologia to badanie przesiewowe, którego zadaniem jest wykrycie u pacjentów bezobjawowych raka szyjki macicy w jak najwcześniejszej fazie choroby. Polega na oglądaniu pod mikroskopem komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy i poszukiwaniu komórek rakowych i przedrakowych. Pobranie materiału jest przeprowadzane na fotelu ginekologicznym przy użyciu specjalnej szczoteczki. Podobnie jak USG, badanie cytologicznie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, może czasem wywoływać niegroźne plamienie lub krwawienie. Przy pomocy cytologii lekarz nie stawia jeszcze diagnozy, ale nieprawidłowe wyniki mogą sugerować pogłębienie diagnostyki.

Kiedy wykonywać cytologię?

Badanie należy wykonywać regularnie po rozpoczęciu współżycia płciowego, ale nie później niż do 25 roku życia. Początkowo zaleca się powtarzanie cytologii co roku, później co 3 lata. Można je wykonać bezpłatnie w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak się przygotować do badania?

Na cytologię najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni przed ostatnim dniem miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego. Nie należy stosować leków dopochwowych na 4 dni przed badaniem, natomiast na dobę przed badaniem zalecane jest powstrzymanie się od współżycia i stosowania tamponów.