Przedstaw cechy oświeceniowej komedii politycznej (na wybranym przykładzie).

Zacznij:
Najłatwiej będzie Ci wykonać to polecenie, jeśli wybierzesz Powrót posła Juliana Ursyna Niemcewicza. Jego wystawienie było wydarzeniem kulturalnym i politycznym. Zadania utworu: ośmieszenie konserwatywnych i niechętnych reformom Sarmatów, kosmopolitów i zwolenników francuszczyzny, propagowanie ideału Sarmaty oświeconego i reform Sejmu Wielkiego.

Rozwiń:
Akcja tej komedii jest prosta, schematyczna, postacie ukazane są na zasadzie kontrastu (czarne i białe charaktery) i choć fabuła dotyczy starań o rękę ładnej i mądrej dziewczyny, na scenie więcej rozmawia się o polityce niż o miłości – pretekstem jest powrót Walerego, biorącego udział w obradach Sejmu Czteroletniego. Treść komedii podporządkowana jest ideologii reformatorskiej, bohaterowie, którzy są zwolennikami reform, ukazani są w pozytywnym świetle, przeciwnicy – ośmieszeni.

Zakończ:
Bohaterowie komedii to reprezentanci dwóch stronnictw politycznych. Obóz postępowy (Walery, Podkomorzy, Podkomorzyna, Teresa) wspiera reformy, ceni patriotyzm i prawość. Obóz wsteczników (Starosta, Starościna, Szarmancki) ukazany jest jako grupa interesownych materialistów, egoistów, zwolenników przestarzałego liberum veto.


Ważne pojęcia:

  • Porte-parole – postać literacka wypowiadająca poglądy autora, reprezentująca jego stanowisko w danej sprawie.
  • Komedia polityczna – komedia, której zadaniem jest krytyka określonych stronnictw politycznych i metod rządzenia oraz prezentacja i „reklama” stronnictw, których zwolennikiem jest autor.

Zobacz:

Dlaczego dramaty Moliera nazywane są komediami charakterów?

Komedia polityczna i jej rola w oświeceniu na przykładzie Powrotu posła Juliana Ursyna Niemcewicza.

Powrót posła Juliana Ursyna Niemcewicza jako komedia polityczna