Epoka – dwudziestolecie międzywojenne.
Miejsca – Warszawa, po wojnie Londyn i Manchester.
Osoby – córka Wojciecha Kossaka, słynnego malarza, siostra pisarki Magdaleny Samozwaniec.
Nurty – związana ze Skamandrem , ale nie należała do grupy. Jest poetką – indywidualnością epoki.
Miejsce w polskiej literaturze – pierwsza dama poezji polskiego międzywojnia, najwybitniejsza przedstawicielka poezji kobiecej. Odważnie podjęła temat kobiecości, erotyki, starości. Mistrzyni miniatury poetyckiej.
To trzeba wiedzieć, tego szukaj w wierszach:
- Zainteresowanie erotyką, przemijaniem, upływem czasu. Przemijanie jako jeden z zasadniczych problemów filozoficznych, przyjmuje w jej poezji różne postacie. Na przykład postać nieatrakcyjnego, niezbyt miłego sprzedawcy. Rozmaite barwy materiałów, którymi handluje, symbolizują różne okresy życia (Czas krawiec kulawy).
- Humor, dystans do siebie i świata, elementy ironii. Wizja damy wahającej się nad kałużą, która myśli zrobić krok w nieskończoność – to symboliczny obraz poetki zawarty w jednym z jej wierszy.
- Nobilitacja codzienności.
- Poetyka drobiazgu, kosmosu przedmiotów zapełniających przestrzeń wokół kobiety. Warto zwrócić uwagę na tytuły zbiorów: Pocałunki, Wachlarz, Różowa magia. Inne rekwizyty: parasolki, bukiety kwiatów, suknie, kapelusze, perfumy, piesek, biżuteria… Bywają punktem wyjścia do bardzo filozoficznych refleksji.
- Elementy współczesnego poetce świata. Fokstrot – rodzaj tańca – dynamicznego i szybkiego Aeroplan – najnowsza ówcześnie zdobycz techniki porównana została do ptaka. Poza tym ma duszę, a także oczy i serce mężczyzny, w związku z tym jest pociągający jak mężczyzna.
- Miniaturowości utworów, poetka w skrótowej formie podejmuje tematy filozoficzne.
Na przykład – Fotografia – miniatura poetycka, która świetnie oddaje stan ducha kobiety po rozstaniu z ukochanym. Wiersz nie pozbawiony ironii – nie widziałam cię już od miesiąca – i nic… – deklaruje poetka.
Zobacz: