Obyczaje na co dzień i od święta
Gość w dom, Bóg w dom, to znane i stare przysłowie. Co oznacza? Obowiązek i tradycję serdecznego przyjęcia wszystkich gości. Tak, aby czuli się w naszym domu wyjątkowo. Prawie jak Bóg. W jaki sposób powinna objawiać się nasza gościnność? Poprzez odpowiednie przygotowanie mieszkania (sprzątamy), posiłku dla gościa, serdeczne potraktowanie (poświęcamy gościowi czas i uwagę, rozmawiamy z nim).
Na co dzień
- Słowa na powitanie i pożegnanie (dzień dobry, witam, do zobaczenia, hej).
- Uchylanie kapelusza przez panów.
- Całowanie kobiet w rękę.
- Wspólne spożywanie posiłków w rodzinie.
- Przepuszczanie w drzwiach kobiet i osób starszych.
Od święta
- Dzielenie się opłatkiem w wigilię.
- Obsypywanie nowożeńców ryżem i pieniążkami.
- Wręczanie prezentów i kwiatów z okazji imienin, urodzin.
- Andrzejkowe wróżby.
- Zdmuchiwanie świeczek na urodzinowym torcie.
Czym jest obyczaj, a czym tradycja?
Według słownika języka polskiego obyczaj to sposób postępowania danej grupy ludzi, utwierdzony tradycją, sposób postępowania, czyli to:
- jak się ubieramy,
- jak się witamy i żegnamy,
- jak i co jadamy,
- w jaki sposób spędzamy święta.
A utwierdzony tradycją? Czyli znany już od pokoleń, przekazywany następnym pokoleniom.
Niektóre obyczaje przemijają, np. obyczaj całowania ojca w rękę. Rodzą się natomiast nowe obyczaje; szkolne – kopniak na szczęście przed egzaminem, czerwona bielizna na studniówce.
Obyczaje narodowe
To takie, które są ściśle związane z jakąś narodowością, mieszkańcami pewnego kraju. Przykładowo: obchody dnia św. Łucji w Szwecji (13 grudnia). Dziewczęta ubrane na biało, chłopcy tworzący orszak, mnóstwo światła i tradycyjnego jedzenia. I choć to takie śliczne święto, że wszyscy go Szwedom zazdroszczą, to jednak nie jest obchodzone w innych krajach. Podobnie Oktoberfest – niemieckie święto piwa (obecnie już naśladowane w innych krajach). Ale już Halloween czy walentynki początkowo były obyczajem w Anglii i Stanach Zjednoczonych. W tej chwili są świętem znanym prawie na całym świecie.
Jakie są polskie obyczaje narodowe?
- Wigilia – oczywiście, znana także w innych krajach chrześcijańskich. Ale to w Polsce właśnie tak ogromną wagę przykłada się do tego dnia (w większości krajów znacznie huczniej świętuje się 25 grudnia, czyli pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia).
- Sobótka – czyli noc świętojańska (24 czerwca). Nieco zapomniany już (chociaż od kilku lat z zapałem i skutecznie przypominany) ludowy, jeszcze pogański zwyczaj puszczania wianków, palenia ognisk i poszukiwania mitycznego kwiatu paproci w tę najkrótszą noc w roku.
- Obchody 11 listopada (Święto Niepodległości), 3 maja (Konstytucja 3 Maja) – ważnych świąt narodowych.
Obyczaje w literaturze
Rycerski
Lektury:
- Pieśń o Rolandzie
- Krzyżacy i Trylogia Henryka Sienkiewicza
- Legendy arturiańskie
Przykłady:
- sąd boży, czyli pojedynek, który ma dowieść winy lub niewinności wyzwanego rycerza;
- obyczaj nietykalności posłów;
- honor rycerski – ze względu na niego Roland nie chce wezwać pomocy;
- Danusia ratuje Zbyszka od śmierci, nakrywając jego głowę białą nałęczką.
Szlachecki
Lektury
- Pieśni Jana Kochanowskiego
- Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska
- Zemsta Aleksandra Fredry
- Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
- Trylogia Henryka Sienkiewicza
Przykłady:
- obyczaj świętowania nocy świętojańskiej;
- gościnność, szacunek dla gościa przebywającego pod szlacheckim dachem (nie wolno go w żaden sposób skrzywdzić);
- biesiadowanie, polowania, staranie się o rękę panny i sposoby na odrzucenie zalotów młodzieńca (podanie mu czarnej polewki);
- zajazdy szlacheckie, zrękowiny.
Ludowy
Lektury:
- Dziady Adama Mickiewicza
- Wesele Stanisława Wyspiańskiego
- Chłopi Władysława Reymonta
- ballady Adama Mickiewicza
Przykłady:
- obrządek dziadów – przywoływanie dusz zmarłych, by pomóc im w wędrówce do nieba;
- kodeks moralności ludowej;
- tradycyjne tańce i przyśpiewki na weselu;
- obyczaje związane z pracami polowymi, ślubem i weselem, poszczególnymi porami roku (ogromna ilość przykładów w Chłopach).
Czy każdy obyczaj można nazwać tradycją?
Tradycja to zbiór obyczajów mocno utrwalonych, uświęconych w kulturze, takich, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. Wigilia polska jest najlepszym przykładem tradycji. Tradycją są obrzędy wielkanocne, obyczaje związane ze Świętem Zmarłych, z weselami czy pogrzebami w danym kraju. Wprawdzie lubimy mówić „nasza klasowa tradycja” czy „narodziła się nowa tradycja”, ale wiemy, że chodzi nam i obyczaje, taką „mniejszą tradycję”, nie narodową, wielką.
Wypracowania
Opisz obyczaje wigilijne lub wielkanocne obowiązujące w Twojej rodzinie.
Wypracowanie ma dotyczyć Twojej rodziny, więc jeśli w Twoim domu istnieje zwyczaj malowania pisanek tylko w kropki, to śmiało o tym napisz. Najlepiej będzie, jeśli obyczaje opiszesz chronologicznie, począwszy od przygotowań przedświątecznych aż do dnia rozpoczęcia świąt. Nie zaszkodzi, jeśli w ten opis zgrabnie wpleciesz jakąś anegdotkę rodzinną (przykładowo: „Istnieje niepisana umowa w naszej rodzinie, że nie dajemy sobie pod choinkę żadnych smakołyków, ponieważ dwa lata temu żarłoczność naszej suczki doprowadziła do solidnego zamieszania”).
Czy współczesny rozwój techniki i cywilizacji zagraża naszej tradycji?
Forma oczywista: rozprawka. Musisz zatem ustosunkować się do pytania. Zagraża? Tak, bo rezygnujemy z rodzinnego spędzania czasu na rzecz komputerów, internetu, kina. Tak, bo zamiast spędzać święta z seniorami rodu wolimy wypad na narty w Alpy. Ale czy tylko zagraża? Nie, bo przecież internet, telefony komórkowe, reklamy jak najbardziej sprzyjają podkręcaniu świątecznej atmosfery. A więc wniosek: tylko od nas zależy, czy tradycja będzie zagrożona. Jeżeli będziemy chcieli ją podtrzymywać, wówczas rozwój cywilizacji może okazać się nie wrogiem, lecz sprzymierzeńcem.
Zobacz:
Obyczaje rycerstwa ukazane w Krzyżakach – podaj przykłady, określ jaką spełniają role?
Portret Polaków i obyczajów polskich zawarty w literaturze oświecenia