Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną – tymi słowami określa się działania Kazimierza Wielkiego, który bardzo przyczynił się do rozwoju gospodarki polskiej.

Z próżnego i Salomon nie naleje – nawet Salomon, chociaż słynął ze swej mądrości, nie da rady nalać z naczynia, które jest puste. W potocznym użyciu – nic nie da się zrobić.

Od Sasa do Lasa – to częste określenie wahań XVIII-wiecznej szlachty polskiej, która nie mogła się zdecydować, którego króla wybrać – Augusta II Mocnego Sasa czy Stanisława Leszczyńskiego (brak zdecydowania).

Za króla Sasa – jedz, pij i popuszczaj pasa – to powiedzenie świetnie pokazuje, jakim władcą był August II Mocny. Całkowity luz – można szaleć, bawić się, jeść, popijać miód (niekoniecznie bezalkoholowy), a sprawy kraju odłożyć na bok.

Żelazne berło – rządy silnej ręki, despotyzm, terror.

Żelazna korona – podobnie, ale też w znaczeniu pozytywnym: nieugiętość, niezłomność.

Korona ci z głowy nie spadnie – nie stracisz na honorze, jeśli wykonasz jakieś polecenie.

Strzaskać swoje berło – tego związku frazeologicznego używano w czasach władców zasiadających na tronie. Słowa te oznaczały rezygnację ze sprawowania władzy, złożenie dymisji.

Po jednym panie lepszy nastanie – to trochę ironiczna uwaga na temat mechanizmu sprawowania władzy. Jeden pan – niedobry, społeczeństwo chce zmiany, ale nigdy nie wiadomo, czy ten następny władca nie będzie gorszy.

Poznać pana po cholewach – przedstawiciele bogatych rodów szlacheckich nosili cholewy określonego koloru (czerwone, żółte, zielone, szafranowe, nigdy czarne – to dla niższej szlachty), czyli po cholewach, tak jak po herbie, można było poznać, z jakim szlachcicem ma się do czynienia.

Umarł król, niech żyje król – żałoba po królu nie może trwać długo, bo natychmiast władzę przejmuje kolejny władca, na cześć którego trzeba wiwatować.

Za króla Ćwieczka – za bardzo dawnych, pierwotnych czasów.

Król malowany – nominalny, w rzeczywistości niesprawujący władzy.

 

Zobacz:

Władza – motyw literacki

Władza

Władza i władca – TEST

Władza – jej wpływ na postępowanie i osobowość człowieka.