Symboliczny sens wyprawy Argonautów po złote runo.

Przywódcą Argonautów był mitologiczny Jazon. Gdy był małym chłopcem, jego stryj Pelias odebrał władzę ojcu Jazona i zamierzał zabić bratanka. By zapewnić Jazonowi bezpieczną kryjówkę, jego matka oddała go na wychowanie centaurowi Chironowi. Jako dwudziestolatek Jazon powrócił do swego królestwa. Nikczemny stryj z obawy przed utratą władzy obmyślił chytry plan: wyprawił Jazona w długą podróż, licząc na to, iż krewniak zginie.

Jazon wybrał pięćdziesięciu członków załogi, z którymi wypłynął w morze na statku Argo, co znaczyło Szybki (Argonauci więc to Szybcy). Ruszyli do Kolchidy (miejscowości u stóp Kaukazu) w celu zdobycia złotego runa, które rozwieszone było w świętym gaju. Pozostało ono po czarodziejskim skrzydlatym baranie. Ale złote runo było pilnie strzeżone przez władcę Kolchidy – króla Ajetesa. By je zdobyć, Jazon musiał wykazać się siłą i męstwem, czyli wykonać wiele niebezpiecznych – właściwie niewykonalnych – zadań:

 • zaorać pole Aresa za pomocą dwóch spiżowych byków, z paszczy których buchał niszczący ogień;
 • posiać zęby na zaoranym polu;
 • zabić wojowników, którzy wyrosną z zasianych zębów;
 • pokonać smoka, który strzeże złotego runa.

Jazon nie wypełniłby tych zadań, gdyby nie pomoc czarodziejki Medei – córki Ajetesa. Otrzymał od niej balsam, który uodpornił go na rany i poparzenia.

Udało mu się zdobyć złote runo i miłość Medei, która opuściła kraj swego ojca i ruszyła z ukochanym. Zamierzała też pomóc Jazonowi odzyskać tron – swą czarodziejską mocą spowodowała śmierć Peliasa. Ale przez to Jazon został skazany na wygnanie.

Ale dlaczego wyprawa Argonautów ma sens symboliczny? Można znaleźć jej kilka znaczeń:

 • Samo podjęcie tak trudnego wyzwania jest symbolem niezwykłej odwagi, męstwa, śmiałości i wytrwałości.
 • Złote runo to symbol czegoś pięknego (świeciło w ciemności „jak niebo gwiaździste”), ale nieosiągalnego, niemożliwego do zdobycia – niezwykłego skarbu, trofeum. Okazało się ono dostępne dla Jazona.
 • Wyprawa Argonautów to symbol niesamowitej, niebezpiecznej przygody.
 • Współcześnie argonautami są ludzie, którzy nie boją się trudnych zadań, potrafią sprostać postawionym sobie wyzwaniom. Podbijają świat, zdobywając niedostępne szczyty, ruszając w kosmos.

 

Gdybyś chciał wzbogacić swą wypowiedź:

Przywołaj pojęcie herosa – mitologicznego bohatera zdolnego do wykonywania nadludzkich czynności, częściowo wyposażonego w boską moc. Takim herosem był Jazon.

Wspomnij o tym, że podobne do Argonautów poszukiwania podejmowali rycerze Okrągłego Stołu. Symbolika złotego runa i św. Graala jest podobna – coś niedostępnego, niemożliwego do osiągnięcia, ale musisz zwrócić uwagę na następujące różnice:

 • złote runo wyrasta z tradycji mitologicznej, św. Graal – z tradycji chrześcijańskiej;
 • Argonauci znali miejsce, z którego zamierzali wykraść złote runo, a rycerze Okrągłego Stołu poszukiwali czegoś nieokreślonego w przestrzeni – nie wiedzieli, gdzie szukać św. Graala;
 • złote runo udało się znaleźć, a św. Graala – nie.

Zobacz:

Mitologia – praca domowa

Dlaczego po zimie przychodzi wiosna? Jak mitologia wyjaśnia następstwo pór roku?

Mitologia – TEST 4

Mitologia grecka

Mitologia na maturze