Karol Dickens – piewca dziewiętnastowiecznego Londynu, kojarzy się czytelnikom z losami Dawida Copperfielda, z uśmiechniętą, dobroduszną twarzą pana Pickwicka i jego komicznymi przygodami, z atmosferą Bożego Narodzenia za oknami londyńskich domów…
Któż nie czytał w młodych latach książek Dickensa! A kto nie czytał, widział z pewnością filmową realizację Opowieści wigilijnej… Powieści te chwilami przypominają baśń i byłyby nią, gdyby nie bolesne realia ówczesnej nędzy ludzi biednych, krzywdy dzieci i osób słabych.
Najsłynniejsze dzieła Dickensa to:
- Dawid Copperfield – opowieść o losach chłopca sieroty, skazanego na pedagogiczne pomysły okrutnego ojczyma, potem na przebywanie w szkole o drakońskich metodach wychowawczych. Dawid znajduje przystań u dziwacznej ciotki, która początkowo nie uznawała jego istnienia, pragnęła bowiem, by Dawid był dziewczynką. Śledzimy losy chłopca aż do jego dorosłości, w tym jego dwa małżeństwa (pierwsze stanowczo nieudane). Dawid boryka się ze złem świata, który uosabia paskudny Uriasz Heep. Z kolei uosobieniem dobra i szlachetności jest Agnieszka – druga żona Dawida Copperfielda.
- Klub Pickwicka – opowiada o tym, jak stary angielski gentleman pan Pickwick założył wraz z przyjaciółmi klub i wyruszył na krajoznawczą podróż po Anglii. Główną atrakcją powieści jest humor i pogodna atmosfera, zabawne przygody śmieszą, tym bardziej że nie licują z powagą i dostojeństwem „uczonych” angielskich podróżników w surdutach i melonikach. Powieść jest skarbnicą informacji o życiu ówczesnej Anglii, prezentuje niezapomniane typy charakterologiczne (w tym samego Pickwicka), „sprzedaje” także ciepłą, uspokajającą filozofię życiową.
Zobacz: