George Byron stanowił ucieleśnienie romantycznego losu, a jego biografia, w której literatura splata się z rzeczywistością, niewiele się różni od dziejów literackich bohaterów, których stworzył. Był tak jak oni samotny, uczuciowy, zbuntowany, gotów do największych poświęceń w imię wolności i obrony uciśnionych. On sam stał się mitem i legendą znaną w Europie wcześniej niż jego twórczość. Mówiono o angielskim poecie: „drapieżny ptak lub kot”, otaczała go aura sensacji i niezwykłości. Bo też i Byron śmiało sobie jak na owe czasy poczynał. Lordem wcale się nie urodził. Tytuł ten i miejsce w londyńskiej Izbie Lordów spadły nań, jak w romantycznej powieści, nagle – w formie spadku po śmierci stryjecznego dziadka, co zresztą nie oznaczało jeszcze fortuny finansowej. Wręcz przeciwnie, by teraz bywać w świecie i żyć jak na arystokratę przystało, potrzebował młody lord dużo więcej pieniędzy, niż posiadał. Dochód przyniósł mu sukces literacki, nie rodzinny spadek.

Byron znany był w Europie jako młody, oryginalny poeta. Wiódł życie dandysa. Był ulubieńcem kobiet, które tłumnie zjawiały się na spotkaniach, na których czytał swoje wiersze. Byron dużo podróżował, związał się z tajnymi organizacjami wolnościowymi, walczył w Grecji po stronie powstańców. Uprawiał boks, a walka na pięści traktowano była jako rozrywka gminu, a nie sportowa dyscyplina godna arystokraty. Nic więc dziwnego, że był sławny w całej Europie, a jego utwory (Kain, Manfred, Wędrówki Childe Harolda, Giaur, Korsarz) rozchwytywano, czytano i komentowano.

Powstało nawet specjalne określenie bajronizm, dotyczące ludzi i bohaterów literackich podobnych do Byrona. Bajronizm zatem to postawa człowieka, który pogardza światem i mieszczańskim życiem, jest śmiały i dumny, poszukuje innego, obcego, niezwykłego „terytorium”.

Zapamiętaj!
Bajronizm to postawa na wzór Byrona i jego bohaterów. Określa się tak zachowanie człowieka dumnie odwróconego od świata, samotnego, niepospolitego, lecz nierozumianego przez tłumy.

 

Zobacz:

O czym jest Giaur Byrona, co świadczy o romantyzmie tego utworu?

Scharakteryzuj sylwetkę Georga Byrona. Co rozumiesz przez pojęcie bajronizm?

O czym jest Giaur Byrona, co świadczy o romantyzmie tego utworu?

Udowodnij, że Giaur Byrona jest powieścią poetycką