Jaka polemika ma miejsce w wierszu Norwida pt. W Weronie?
Liryk W Weronie zawiera krótką dyskusję między „uczonymi” ludźmi a cyprysami, czyli między rozumem człowieka a głosem przyrody.
O czym dyskutują?
Oto w miejscu legendarnym, bo w Weronie, mieście, w którym rozegrała się tragedia Szekspirowskich bohaterów: Romea i Julii. Niebo przygląda się ludzkiej tragedii, śmiesznym waśniom rodów, potędze miłości i zrzuca na ziemię gwiazdę. Ta spadająca gwiazda staje się głównym punktem sporu.
Czym jest?
Czy „łzą znad planety” – symbolem współczucia nieba wobec tragedii człowieka, hołdem dla jego uczucia? Tak twierdzą czułe cyprysy. Lecz racjonalni, wykształceni ludzie interpretują zjawisko inaczej: to po prostu kamień, meteoryt. Ta druga interpretacja (przyznajmy się, popularniejsza) odbiera człowiekowi wiarę, że nie jest sam, a jego losy nie są obojętne niebu. Czyżby odżyła klasyczno-romantyczna dyskusja o uczuciach oraz „szkiełku i oku”? W pewnym sensie tak, lecz w nowym nieco wymiarze. Sami możemy się sprawdzić, poprzeć cyprysy lub fizyczną koncepcję. Lecz poeta określa także konsekwencje – świat i wszechświat może aktywnie uczestniczyć w dziejach człowieka, a możemy pozostać zupełnie sami, obojętni i opuszczeni. Warto zatem przemyśleć własną interpretację „spadającej gwiazdy”.
Zobacz:
Czym właściwie jest meteoryt? W Weronie Cypriana Kamila Norwida.
W jakich utworach można odnaleźć refleksję Norwida o sobie samym i o własnym życiu?