Rudy

Jan Bytnar, harcmistrz, członek Wawra. Urodzony w 1921 r., gdy umierał skatowany przez gestapo, miał 22 lata. Podobnie jak pozostali chłopcy absolwent gimnazjum im. Batorego. Inteligentny, bardzo zdolny, miał mnóstwo zainteresowań, uzdolniony plastycznie. Spokojny, skłonny do refleksji, opanowany. Jego mądrość imponowała rówieśnikom. Podczas makabrycznych przesłuchań przez gestapo wykazał się niezwykłą odwagą i silną wolą. Nie zdradził żadnego ze swoich kolegów.

Alek

Aleksy Dawidowski, podharcmistrz, członek Wawra. Urodzony w 1920 r., gdy umierał na skutek postrzelenia w czasie akcji pod Arsenałem, miał 23 lata. Bardzo bohaterski, wręcz brawurowy. Z racji swego wysokiego wzrostu nazywany przez kolegów Glizdą. Bardzo wesoły, zawsze uśmiechnięty, sprawiał wrażenie roztrzepanego. W chwilach trudnych był jednak skupiony i precyzyjny. Gotowy do największych poświęceń.

Zośka

Tadeusz Zawadzki, harcmistrz, komendant Wawra. Urodzony w 1921 r., zginął pół roku po śmierci Alka i Rudego. Jego pseudonimem nazwany został bohaterski batalion walczący w powstaniu warszawskim. Cieszył się ogromnym autorytetem wśród rówieśników, dlatego to właśnie jemu powierzano dowodzenie w akcjach. Skryty, powściągliwy, zawsze opanowany, akcje opracowywał w najdrobniejszych szczegółach. Bardzo zaprzyjaźniony z Rudym.

Zobacz:

Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego

Kamienie na szaniec – SPRAWDZIAN wiadomości o lekturze

Kamienie na szaniec – pytania i odpowiedzi

Kamienie na szaniec Aleksanda Kamińskiego na lekcji

Refleksje o bohaterach Kamieni na szaniec

Autor „Kamieni na szaniec„ zwraca się do czytelników: „Posłuchajcie opowieści o ludziach, którzy w tych niesamowitych czasach potrafili żyć pełnią życia”. Jak rozumiesz to sformułowanie?