W sici znaleźć można odpowiedź n każde pytanie, tym samym na każdą potrzebę. Coraz częściej w poszukiwaniach wiedzy pomaga nam sztuczna inteligencja, a rozmowy z chatbotami stały się standardem nie tylko na infoliniach ale w większości witryn internetowych. Wśród gąszczu informacji znajdują się też wzory przeróżnych pism urzędowych, sądowych itp. To przydatna baza, jednak czy warto ufać ogólnodostępnym informacjom z Internetu wiedząc, że każdy może taka treść do sieci dodać.
Treść treści nierówna
Wzory pism w sieci to przydatna pomoc na wiele okazji, przydadzą się zarówno wzory listu motywacyjnego w procesie rekrutacji pracownika, jak też wzory umowy sprzedaży samochodu, czy wzór pozwu o alimenty. W Internecie można trafić na źródło całkowicie nieprofesjonalne, jak i na niesprawdzone, jednak korzystając z zaufanych witryn, z potencjalnie dobrej reputacji stron można oczekiwać, iż dostępne w tych właśnie miejscach informacje, w tym wzory pism z danej kategorii tematycznej będą rzetelne, właściwe, aktualne. Niestety Internet jest zalewany treściami słabej jakości, które rozmijają się z przyjętymi wymaganiami, wytycznymi. Dużym problemem jest aktualizacja danych, często na przykład wzór umowy pożyczki ze wspólnikiem, czy umowa sprzedaży udziałów w spółce są wzorami przestarzałymi. Warto zatem zwracać uwagę na datę dodania wzoru pism, czy informacji i korzystać ze stosunkowo świeżych treści. Niestety zazwyczaj treści wartościowe są odpłatne, chociaż darmowych poradników, zbiorów szablonów, orów nie można od razu przekreślać. Ograniczone zaufanie jest jednak wskazane.
Wartościowe wzory
Szukając konkretnego wzoru pisma dobrze jest korzystać z zaufanych stron, przykładowo jeśli szukamy wzoru pozwu o rozwód możemy zaufać oferowanym darmowym wzorem dostępnym na stronach wielu kancelarii prawnych, jednak wory pozwu dostępne na stronach typu lifestyle czy w portalach wielotematycznych warto dodatkowo poddać weryfikacji formalnej i merytorycznej. Co do zasady jeśli pobieramy z różnych źródeł kilka wzorów i są one takie same, czyli pokrywają się kluczowe dane w nich zawarte możemy wówczas uznać, że wzór taki jest prawidłowy. Bardzo często wzory druków, pism, wniosków można pozyskać ze stron rządowych, państwowych, jak też organizacji non profit. Dobrym źródłem są także promocyjne pakiety wzorów umieszczane w celach marketingowych przez szereg prawników, radców prawnych i nie tylko.
Szablony płatne i darmowe
Jakość wzoru pisma może, ale nie musi zależeć od tego czy do danego wzoru ograniczono dostęp poprzez logowanie się, czy wniesienie określonej opłaty itd. Kupując dostęp do szablonu zwykle zyskujemy plik do edycji otwarty, zdarza się że rz z kompletna i szczegółową instrukcja uzupełnienia, komentarzem, omówieniem gdzie, do kogo i jak można złożyć dane pismo, w jakich terminach itp. Darmowe wzory pism są możliwe do pozyskania, jednak ich wyszukanie i pobranie bywa opatrzone stosem reklam, koniecznością podawania danych itp. stosunkowo niedrogo można skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej w postaci kompletu dokumentów na okoliczność założenia spółki, czy jej restrukturyzacji, jak w innej tematyce.