Od kilkunastu już lat statystyki dotyczące ogólnego stanu zdrowia, kondycji i wad postawy Polaków znajdują się w trybie alarmującym. Wynika z nich, że aż 90% nastolatków takie problemy ma, zaś – jak wiemy – taki stan rzeczy pozostawiony sam sobie będzie się tylko pogłębiał. Można z tego stanu rzeczy wysnuć bardzo różne wnioski, w tym także taki, że aspirujący i obecni studenci fizjoterapii za kilka lat będą mieć ręce pełne roboty. To jeden z powodów, dla którego warto studiować fizjoterapię. Przyjrzyjmy się bliżej temu kierunkowi.
1. Na czym polegają studia na kierunku fizjoterapia?
2. Fizjoterapia: studia zaoczne czy studia stacjonarne dzienne?
3. Kierunek: fizjoterapia w praktyce
4. Perspektywy zawodowe dla absolwentów fizjoterapii
Przedmiotem naszej analizy jest fizjoterapia studia, które – nie bez powodu – mają opinię dość trudnych i wymagających. Dodatkowo warto pamiętać, że zdobyte uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty tuż po ukończeniu studiów to za mało, aby mianować się dobrym specjalistą. Aby pomagać pacjentom, trzeba na bieżąco doszkalać się i poszerzać swoją wiedzę.
Na czym polegają studia na kierunku fizjoterapia?
Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od tego, na czym polegają i jak wyglądają studia na kierunku fizjoterapia. Fizjoterapeuta to w Polsce zawód regulowany, którego prawa i obowiązki regulują konkretne przepisy. Oznacza to, że samym tytułem może posługiwać się wyłącznie osoba z prawem do wykonywania zawodu, a więc osoba, która ukończyła przynajmniej studia pierwszego stopnia na odpowiednim kierunku.
Fizjoterapeuta w swojej pracy podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu przywrócenie sprawności ruchowej pacjentom. W icj kompetencjach leży między innymi profilaktyka, działania z zakresu diagnostyki funkcjonalnej, planowanie i przeprowadzanie zabiegów rehabilitacyjnych, wsparcie w dalszym funkcjonowaniu po urazach czy zabiegach operacyjnych.
Co to oznacza? Przede wszystkim to, że dziedzina wymaga rozległej wiedzy, także w obszarze nauk medycznych, oraz zaawansowanych umiejętności. Nie bez powodu mówi się, że studia z zakresu fizjoterapii stanowią połączenie medycyny z kierunkami sportowymi. Zajęcia realizowane na uczelni obejmują zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne realizowane w placówkach medycznych, szpitalach czy przychodniach, a także zajęcia kliniczne.
Fizjoterapia: studia zaoczne czy studia stacjonarne dzienne?
Gdzie studiować fizjoterapię? Opcji jest kilka. Studia jednolite na kierunku fizjoterapia dostępne są na uczelniach typowo medycznych, jak choćby Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka czy Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jeśli interesuje cię fizjoterapia, studia jednolite mogą być w przypadku wielu osób pierwszym wyborem, natomiast warto wiedzieć, że wcale nie jest to opcja jedyna.
Dla osób pracujących przeznaczone są studia zaoczne na kierunku fizjoterapia. Zjazdy odbywają się w weekendy, najczęściej co dwa tygodnie. Takie studia to spory wydatek i ogromny nakład samodzielnej pracy. Wszystkie tematy trzeba w zasadzie samodzielnie przepracować w domu, ponieważ na wykładach można skupić się wyłącznie na najważniejszych informacjach. Jest to jednak dobry sposób na połączenie zdobywania wiedzy z budowaniem kariery zawodowej.
Z kolei studia dzienne wymagają matury z odpowiednimi przedmiotami. Taki tryb studiów jest z pewnością bardziej angażujący, ale jednocześnie ułatwia proces przyswajania wiedzy.
Kierunek: fizjoterapia w praktyce
Aby zyskać rozeznanie, jak wyglądają studia w praktyce, wystarczy przejrzeć programy studiów. Wspomniana wyżej Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu w swoim programie uwzględnia zajęcia takie jak:
- Podstawy fizjoterapii,
- Biomedyczne podstawy fizjoterapii,
- Fizjoterapia kliniczna,
- Farmakologia.
To tylko część przedmiotów. Po ukończeniu studiów w kompetencjach fizjoterapeuty są:
- przeprowadzanie różnorodnych zabiegów fizjoterapeutycznych, takich jak fizykoterapia, kinezyterapia, masaż, terapia manualna oraz specjalne metody fizjoterapii.
- analizowanie wyników badań czynnościowych i przeprowadzanie testów funkcjonalnych,
- tworzenie programów rehabilitacji dla osób z różnymi dysfunkcjami,
- dobieranie odpowiednich wyrobów medycznych,
- tworzenie i dostosowywanie planów zajęć rekreacyjnych i sportowych dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym osób starszych czy niepełnosprawnych.
Przygotowanie do zawodu fizjoterapeuty wymaga szerokiej wiedzy oraz znaczących umiejętności, dlatego program studiów obejmuje zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne z zakresu rehabilitacji. Kandydaci na fizjoterapeutów muszą wykazywać się doskonałą kondycją fizyczną, gdyż program studiów przewiduje wiele godzin aktywności sportowej. Zajęcia na uczelni składają się głównie z wykładów i praktycznych ćwiczeń. Oprócz obowiązkowych praktyk w placówkach opieki zdrowotnej, studenci muszą uczestniczyć również w zajęciach laboratoryjnych oraz specjalistycznych pracowniach.
Perspektywy zawodowe dla absolwentów fizjoterapii
Czy warto studiować fizjoterapię? Oczywiście, jest to korzystny wybór! Fizjoterapia nie tylko otwiera perspektywy zawodowe, ale również daje wiele satysfakcji. Praca w tym obszarze umożliwia wsparcie innych w procesie rehabilitacji i dążenie do poprawy ich zdrowia. To zdecydowanie korzystne zarówno dla pacjentów, jak i samych fizjoterapeutów.