Obecnie wielu rodziców decyduje się na zapisanie swoich dzieci na zajęcia pozalekcyjne z języka angielskiego lub innych popularnych języków. Wcześniejsze rozpoczęcie nauki języków obcych może mieć pozytywny wpływ na dziecko i ułatwić mu przyswajanie trudniejszego słownictwa w kolejnych latach. Chcąc zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Kiedy więc warto rozważyć wprowadzenie zajęć pozalekcyjnych? Jak wybrać dobrą szkołę językową i czym cechuje się taka instytucja? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Kiedy warto zapisać dziecko do szkoły językowej?

Wielu ekspertów i nauczycieli języków obcych przyznaje, że im dziecko jest młodsze, tym szybciej i łatwiej przyswaja przekazywaną mu wiedzę. Z tego też względu rodzice często decydują się na posłanie swoich pociech do przedszkoli, gdzie realizowane są zajęcia z języków obcych, a w późniejszych latach do szkoły językowej, gdzie dziecko może kształtować nabytą wiedzę i uczyć się nowego słownictwa.

Wczesne rozpoczęcie nauki języków obcych przynosi dzieciom wielu korzyści. Przede wszystkim pociechy uczą się pracy w grupie i rozwijają swoje umiejętności interpersonalne, a także stają się bardziej otwarte i towarzyskie. Co więcej, dziecko ucząc się języka obcego od najmłodszych lat, uznaje tę wiedzę za coś naturalnego, dzięki czemu rozmawianie w języku obcym i posługiwanie się nim przychodzi niemalże bez trudu.

Warto podkreślić, że udział dziecka w zajęciach pozalekcyjnych z języka obcego umożliwia skupienie się na umiejętnościach pociechy i kształtowaniu ich na podstawie indywidualnie dopasowanego planu. Choć lekcje w szkole podstawowej czy liceum również mają na celu naukę języka, często nauczyciel nie jest w stanie poświęcić każdemu z uczniów tak wiele czasu, jak ma to miejsce w szkole językowej.

Zapisanie do szkoły językowej dzieci w wieku szkolnym to także zapewnienie im umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu. Dziecko początkowo przez zabawę, a następnie przez bardziej zaawansowane lekcje, uczy się języka obcego, jednocześnie przyswajając gramatykę i słownictwo z coraz trudniejszych dziedzin. W końcu po kilku latach nauki dziecko potrafi biegle posługiwać się uczonym językiem, co daje mu w przyszłości szanse wyjechania na zagraniczne studia, czy zdobycia dobrze płatnej pracy.

O czym należy pamiętać przy wyborze szkoły językowej?

Chcąc zapisać dziecko do szkoły językowej, przede wszystkim warto najpierw omówić ten fakt ze swoją pociechą. Dobrym pomysłem jest przygotowanie dziecka na nowość, poprzez opowiadanie mu przebiegu zajęć i zachęcanie do zainteresowania się nauką obcego języka. Zaangażowanie dziecka jest ogromną częścią sukcesu, dlatego warto je uświadomić, że wkrótce rozpocznie nową aktywność. Świetnym sposobem na przygotowanie dziecka do nauki są zajęcia pokazowe, dlatego warto dopytać w danej szkole o możliwość uczestnictwa w tego typu lekcji.

Poszukując miejsca do nauki, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na metody nauczania w interesującej szkole językowej. Jest to niezwykle ważne, gdyż to właśnie od takich metod zależy powodzenie przyswajania przez dzieci języka. Przy nauce języka obcego pomocne są zabawy ruchowe, a także prace w grupach, prace plastyczne, czy zadania w formie przygotowywania historyjek i wystąpień.

Doskonałą metodą nauczania jest metoda SMILE (pol. uśmiech). Szkoły językowe stosujące tę metodę, skupiają się w nauce na umiejętnościach dzieci i ich zmysłach, a także na rozwoju inteligencji, zapamiętywaniu dzięki muzyce, rytmowi, ruchom i rymowankom, oraz na przygotowywaniu wciągających gier, historyjek i scenek. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj.

„zajęcia w szkole językowej”

Wybierając szkołę językową, warto zwrócić uwagę na to, czy w placówce wykorzystywana jest nowoczesna technologia. Nie chodzi tu o zachęcanie dzieci do korzystania z telefonów komórkowych, a o wykorzystywanie przez nauczycieli pomocy dydaktycznych w postaci tablic interaktywnych i cyfrowych podręczników. Stały rozwój technologii sprawia, że znacznie łatwiej jest przykuć uwagę dzieci tego typu formatami, a odpowiednie zainteresowanie pociech ma ogromny wpływ na przyswajanie przez nich wiedzy.

W nauczaniu języków obcych niezwykle ważna jest ilość dzieci w grupie. Warto więc wybrać szkołę, gdzie w grupach znajduje się maksymalnie 10 dzieci. Zbyt duża ilość uczniów sprawia, że nauczyciel nie jest w stanie skupić się na każdym z osobna, przez co znacznie trudniej jest pracować nad obszarami do poprawy. Wybór szkoły z małymi grupami to gwarancja nie tylko świetnej opieki, ale także zainteresowania ze strony dydaktyka.

Ogromne znaczenie przy wyborze szkoły językowej ma kadra placówki. Poszukując idealnego miejsca, należy zwrócić uwagę na wykształcenie nauczycieli oraz na zdobyte przez nich certyfikaty i przygotowanie pedagogiczne do zajęć. Doskonałym wyborem są szkoły językowe, gdzie poza standardowymi lekcjami z lektorami, uczniowie raz na jakiś czas odbywają zajęcia z tak zwanym native speaker’em – osobą mówiącą jedynie w obcym języku. Takie zajęcia są szansą na rozwój mowy dzieci i poznanie uczonego języka w praktyce.

Czym cechuje się dobra szkoła językowa?

Na rynku można znaleźć wiele szkół językowych, co znacznie utrudnia wybór odpowiedniej placówki. Dobre szkoły językowe cechują się przede wszystkim indywidualnym podejściem do uczniów i zwracają uwagę na ich umiejętności i zainteresowania. Polecane placówki wyróżniają się zastosowaniem nowoczesnych i przyjaznych metod nauczania, a także wykorzystaniem przy nauce pomocy dydaktycznych w postaci cyfrowych podręczników i interaktywnych tablic. Dobra szkoła językowa wyróżnia się także wykwalifikowaną kadrą i skupianiem się na zastosowaniu języka obcego w codziennym życiu.

Warto dodać, że cechą wartościowej szkoły językowej jest dbałość lektorów o kontakt z rodzicami i informowanie ich o postępach dzieci w nauce i o ewentualnych obszarach do poprawy. W przyswajaniu języka obcego niezwykle ważna jest także praca w domu, dlatego pozostawanie w kontakcie rodziców z nauczycielem to podstawa.

Ile kosztuje nauka języka w szkole językowej?

Koszt zajęć w szkole językowej zależy między innymi od lokalizacji placówki, a także od poziomu zaawansowania i liczebności grupy. Przykładowo, w szkole językowej we Wrocławiu, miesięczny koszt kursu dla dzieci wynosi od 185 do 215 złotych. Cena prywatnych lekcji z nauczycielem również określana jest indywidualnie, jednak średni koszt takich zajęć zazwyczaj wynosi około 130 złotych.

Jak wybrać szkołę językową – podsumowanie

Na zapisanie dzieci do szkoły językowej decyduje się coraz więcej osób. Rozpoczęcie nauki języka obcego już w najmłodszych latach, może znacznie ułatwić pociechom przyswajanie wiedzy na kolejnych etapach nauki i pomóc im w przygotowywaniu się do testów i egzaminów. Wybierając szkołę językową, pod uwagę należy wziąć między innymi metody nauczania, liczebność grup, wykorzystywane przez lektorów pomoce dydaktyczne, a także wykształcenie kadry.