Artykuł sponsorowany

Pracownik ma obowiązki wobec pracodawcy, które ujęte są w umowie o pracę. Jednak pracodawca również ma pewne obowiązki względem pracowników, które określone są w różnych dokumentach. Te wytyczne się zmieniają, dlatego warto być z nimi na bieżąco.

Gdzie szukać informacji, o zmieniających się przepisach dotyczących pracy?

Praca jest ważna, bo dzięki niej możesz zapłacić za marzenia. Wiesz, że szukając pracy, możesz zaglądać na serwis pracy, gdzie tych propozycji jest bardzo dużo i co chwilę pojawiają się nowe? Warto jednak wybierać takie strony, na których nie tylko znajdziesz nowe oferty pracy, ale również najważniejsze informacje związane z zatrudnieniem. Prawo pracy co jakiś czas się zmienia. Pojawiają się nowe wytyczne, niektóre są usuwane, warto więc, abyś był na bieżąco z tymi informacjami.

Najnowszą zmianą, jest ta wprowadzona 17 listopada 2023 roku, dotycząca stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Taka regulacja była potrzebna, ponieważ wcześniejsza została ustalona ponad 20 lat temu, gdy warunki pracy były inne. Trzeba było na nowo ustalić, jakie ma być wyposażenie na tym stanowisku i o co musi zadbać pracodawca, aby pracownik miał odpowiednie warunki do pracy.

nowe przepisy dla pracowników

Co musi wiedzieć pracodawca?

Wiele osób pracuje obecnie na laptopach, bo to pozwala na dokończenie pracy w domu czy daje możliwość pracy zdalnej. Nowe przepisy, jasno określają, że jeżeli pracownik korzysta z przenośnego urządzenia i pracuje przy nim przynajmniej przez połowę wymiaru czasu pracy – pracodawca musi wyposażyć miejsce pracy w stacjonarny monitor ekranowy. Jeśli nie będzie to monitor stacjonarny, musi zapewnić specjalną podstawkę, aby ekran był na wysokości oczu pracownika.

Należy również zadbać o dodatkową klawiaturę i mysz, a jeśli pracownik korzysta z dokumentów, musi mieć odpowiednio dostosowany, posiadający regulację wysokości – uchwyt na dokumenty. To pracodawca decyduje, czy na stanowisku pracy będzie monitor stacjonarny, czy podstawka, i nie musi kierować się tutaj sugestiami pracownika. Jednak nie może odmówić prośbie o podnóżek czy uchwyt na dokumenty.

Nie wiesz, jakie masz obowiązki i prawa jako pracownik, a jakie ma pracodawca? Nie masz pewności czy Twoje stanowisko pracy jest odpowiednio przygotowane? Możesz sprawdzić, co na ten temat mówi Kodeks Pracy. Znajdziesz tam informacje o tym, jaki wymiar czasu pracy Cię obowiązuje, jakie są wytyczne odnośnie udzielania urlopu, ale również te dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

poszukiwanie pracy

Jakiej pracy poszukujesz?

Szukasz właśnie pracy? Dobrze, abyś wiedział, jakie wymagania są stawiane pracodawcom. Co istotne, zasady BHP obowiązują nie tylko wówczas, gdy pracujesz stacjonarnie, ale również wtedy, gdy podejmujesz pracę zdalnie. Jeśli podczas jej wykonywania będziesz korzystał z własnego monitora, pracodawca musi wypłacić ekwiwalent, za używanie prywatnego sprzętu. Wszystkie te informacje są ujęte w kodeksie pracy, a więc możesz do nich zajrzeć w każdej chwili.

Obecnie szukając pracy, nie musisz nawet wychodzić z domu. Możesz jej szukać przez internet, zaglądając na takie strony jak np. https://www.gowork.pl/. Znajdziesz tutaj oferty na pracę stacjonarną, hybrydową czy nawet zdalną. Każda z nich ma określoną specyfikę, dlatego warto znać przepisy pracy, abyś wiedział, czego pracodawca może wymagać od Ciebie, ale też czego Ty możesz wymagać od niego.