Jest to chyba jedno z bardziej krwawych dzieł w historii literatury. Mniej więcej co stronę dochodzi do dramatycznego pojedynku, co dwie zaś spada jakaś głowa. Bohaterscy rycerze prześcigają się w coraz to wymyślniejszych sposobach uśmiercania przeciwnika, cios spada za ciosem, brzękają miecze i topory, walka trwa bez chwili wytchnienia. Germańscy wojownicy posługują się magią, zawiązują spiski, trują, zdradzają i przekupują się.

Jednym z głównych bohaterów jest Zygfryd, syn króla Zygmunta z Xanten, odważny zabójca smoka i zdobywca skarbu rodu karłów zwanych Nibelungami, niczym Achilles odporny na rany na całym ciele, z wyjątkiem jednego tylko miejsca na plecach. Uzyskuje on rękę pięknej Krymhildy w zamian za sprowadzenie dla jej brata równie pięknej Brunhildy. Nie jest to takie proste, bo aby oświadczyny zostały przyjęte, zalotnik musi zmierzyć się ze swą wybranką. Ta zaś jest obdarzona niezwykłą, nadludzką siłą, co sprawiło, iż wielu śmiałków, już całkiem dosłownie, „straciło dla niej głowę”. Brat Krymhildy jednak zwycięża, bo pomaga mu Zygfryd, niewidzialny dzięki czapce niewidce.

Po dziesięciu latach szczęśliwego pożycia z Krymhildą Zygfryd ginie z rąk zamachowca, rycerza Hagena von Tronje, nasłanego przez Brunhildę. Od tego momentu celem życia Krymhildy stała się zemsta na mordercach męża. Po trzynastu latach zostaje ona żoną Atylli, wodza Hunów, którego zobowiązała do zemsty. Do finału tej specyficznej epopei dochodzi na uczcie u Atylli, gdzie zaproszeni byli też zdrajca Hagen i mąż Brunhildy. W czasie krwawej rzezi zginęli wszyscy z wyjątkiem gospodarza i jego lenników. Krymhilda zwyciężyła wrogów, lecz sama została zgładzona za złamanie pokoju.

Pieśń o Nibelungach pochodzi z przełomu XII i XIII w. i dzieli się na dwie części: Śmierć Zygfryda (19 przygód) i Zemsta Krymhildy (20 przygód).

Nawiązania:

  • Słynny późnoromantyczny niemiecki kompozytor Ryszard Wagner skomponował cykl oper – wielkie widowisko muzyczno-teatralne pod tytułem Pierścień Nibelungów, będące operową adaptacją eposu. Twórczość Wagnera z kolei wywarła ogromny wpływ na sztukę przełomu wieków XIX i XX – tą drogą motywy z Pieśni o Nibelungach znalazły się w literaturze tej epoki – na przykład we wczesnych nowelach Tomasza Manna.
  • Pieśń o Nibelungach ukazuje silny i wojowniczy naród niemiecki, dlatego pod koniec XIX w. i w czasie II wojny światowej, gdy Niemcy starali się zdobyć panowanie w Europie, wielokrotnie się do niej odwoływano. Jak widać, nawet wielkie dzieła literatury mogą być użyte przez propagandzistów do niecnych celów.

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

Przedstaw dwa główne średniowieczne cykle opowieści rycerskich

Rycerze – bohaterowie literaccy – referat

Dlaczego Opowieści kanterberyjskie są tak ważnym dziełem literatury angielskiej?

Achilles jako wzór rycerza starożytnego. Scharakteryzuj go.

Przedstaw najważniejszych rycerzy literatury średniowiecznej