Na czym polega tragizm bohatera dramatu Szekspirowskiego? (omów problem na wybranym przykładzie).
Ażeby dobrze omówić ten problem, musisz po pierwsze: wybrać jednego bohatera z dramatów Szekspira (najłatwiej wybierać spośród lektur: Makbet, Hamlet, Romeo i Julia); po drugie: zastanowić się nad problemem tragizmu wybranego bohatera.
Powiedzmy, że decydujesz się na Makbeta.
Na czym polega jego tragizm?
- Był zwykłym rycerzem przestrzegającym honorowego kodeksu, a stał się przestępcą, królobójcą. Ale nie jest za to całkowicie odpowiedzialny. Jak w tragedii antycznej losami bohaterów antycznych kierowało Fatum, tak tu musi spełnić się przepowiednia wiedźm. Makbet nie popełniłby zbrodni, gdyby nie nieszczęsna wróżba. To czarownice rozbudziły w nim żądzę władzy.
- Po zabiciu Dunkana Makbeta dręczą wyrzuty sumienia:
Mógłżeby cały ocean
Te krwawe ślady spłukać z mojej ręki?
- Zabił nie tylko króla Dunkana – kolejne zbrodnie stanowiły konsekwencję pierwszego mordu (chciał ukryć poprzednie czyny).
- Po zabiciu Banka sumienie Makbeta budzi się jeszcze raz (gdy ukazuje mu się duch Banka). Skrupułów nie ma po wypowiedzeniu przez czarownice drugiej wróżby.
- Do zbrodni popycha go też małżonka – to jej zamarzyły się zaszczyty, królowanie u boku męża.
- Makbet wcale nie czuje się szczęśliwy z realizacji przepowiedni – z niepokojem oczekuje na dalszy ciąg zdarzeń i czuje się marionetką sterowaną przez dziwne, nieznane mu tryby świata.
- Mimo wysiłków (nieetycznych – to fakt) zmierzających do pozyskania władzy, Makbet znowu okazuje się ofiarą losu – z góry przysądzono mu karę za zbrodnię (śmierć). Nie nacieszył się więc długo królowaniem.
Zobacz:
Istota tragizmu w dramatach Williama Szekspira
Na przykładzie tragedii Romeo i Julia podaj cechy dramatu szekspirowskiego