Scharakteryzuj głównych bohaterów tragedii Szekspira Romeo i Julia.

Julia

Nastolatka (14 lat), jedynaczka samotna w domu, gdzie rządził despotyczny ojciec. Rodzina dająca dobrobyt nie zapewnia ciepła, którego dziewczynka szuka u niani Marty. Julia godzi się z myślą o poślubieniu Parysa, co postanowili rodzice. Nagłe uczucie do Romea burzy jej spokój. Miłość sprawia, że z posłusznej córki przeistacza się niemal natychmiast w pełną inicjatywy kobietę walczącą o swoje szczęście wbrew wszystkim przeciwnościom. Przestaje lękać się kary – ojciec zapowiedział, że ją wydziedziczy, jeśli nie poślubi Parysa. Potajemnie poślubia Romea, nie zastanawiając się nad dalszym życiem – szybki bieg wydarzeń mobilizuje ją do konkretnych działań. Nawet śmierć kuzyna Tybalta z rąk Romea nie wpływa na zmianę decyzji. Wie, że jeszcze bardziej pogmatwana sytuacja wymaga wielu działań – decyduje się na podstęp wymyślony przez ojca Laurentego.

Romeo

Młodzieniec niewiele starszy od Julii. Wychowany w domu pełnym miłości i troski o niego. Chłopak porywczy, ale szlachetny. Nadwrażliwiec, który poddaje się łatwo melancholii – cierpiał z powodu nieodwzajemnionej miłości do Rozaliny. Ma sporo fantazji – zjawił się anonimowo na balu maskowym u Kapuletich, odwiecznych wrogów jego rodziny, tylko po to, by popatrzeć na swoją wybrankę. Ujrzał jednak Julię, której uroda tak go olśniła, że zapomniał o Rozalinie – łatwo ulegał urodzie dziewczęcej. Julia okazuje się jednak prawdziwą miłością tego chłopca. To uczucie zmienia go bardzo – wycisza się i unika konfliktów. Jest jednak dość biernym człowiekiem, inicjatywę oddaje Julii. Decyzję o ślubie, a także o samobójstwie w chwili, gdy widzi martwą Julię (nie uprzedzono go o intrydze) podejmuje w sposób zdecydowany.

Uwaga! Mamy do czynienia z postaciami dynamicznymi. Zdarzenia, szczególnie te niespodziewane, bezpośrednio wpływają na zmianę postawy i charakteru bohaterów.

Zobacz: