Czy Odyseusz jest rzeczywiście pozytywnym bohaterem?
Teza 1. Jesteś przeciw
- Penelopa jest uznana za wzór wierności – Odyseusz kocha ją i wraca do niej, ale wierny jej bynajmniej nie jest.
- Zazwyczaj zapomina się, że na 10 lat męczeńskiej tułaczki całe siedem lat Odys słodko spędził u nimfy Kalipso.
- Odyseusz posługuje się podstępem, bywa, że oszukuje, odwołuje się do metod, które w honorowym kodeksie rycerskim zostałyby podane w wątpliwość.
O ile rozumiemy, że ucieka się do podstępu wobec Polifema, o tyle pomysł z koniem trojańskim nie ma nic wspólnego z otwartą walką wręcz…
- Był wodzem i kapitanem – tak, ale z całej jego wyprawy powrócił tylko on…
- Trudno pogodzić się z opinią Odysa – dobrego króla i męża – skoro nie było go w kraju 20 lat!
Teza 2. Jesteś za
- Odyseusz to symbol – jest pociechą dla ludzkości słabej wobec sił takich jak żywioł czy zrządzenie losu! Możemy przeciwstawić się podobnym potęgom nie siłą, lecz intelektem.
- Rycerze antyczni walczyli dla łupu i byli w tym szczerzy, nie ukrywali niczego pod płaszczykiem ideologii. Odys był dzieckiem swojego czasu – koń trojański nie wykracza poza ówczesny kodeks rycerski.
- Całą podróż Odysa – niebezpieczeństwa i pokusy – należy odczytywać jako metaforę ludzkiego życia, nie skupiać się na obyczajowych drobiazgach.
- Pojęcie wierności w antyku było nieco inne niż dzisiaj. To że Odys wracał i chciał wrócić do Penelopy, świadczy o jego miłości do żony.
- Myślał o ojczyźnie i zrobił wszystko, by do niej wrócić – to decyduje o jego postawie jako władcy.
Z kim można zestawić Odyseusza?
- Eneasz – główny bohater Eneidy Wergiliusza, uciekinier z płonącej Troi, tułacz, gość królowej Dydony, wreszcie założyciel Rzymu.
- Don Kichot – bohater powieści Cervantesa, szlachcic XVII wieku. Wyruszył, by walczyć ze złem, w mniemaniu, że jest błędnym rycerzem.
- Robinson Crusoe – najsłynniejszy rozbitek, gospodarz bezludnej wyspy.
Zobacz: