Na czym polega wartość Odysei?
- Odyseja zdobyła dużą popularność ze względu na barwną fabułę pełną fantastycznych mrożących krew w żyłach przygód oraz baśniowych i lirycznych motywów.
- W Odysei dużo się dzieje – trudno się nudzić, śledząc losy Odysa i jego drużyny. Przygody Odyseusza sprawiają, że odbiorca znajduje się w świecie baśni, mitu, fantazji – nie zauważa, że podróżuje po bardzo realnych przestrzeniach, takich jak wybory moralne, granice ludzkiej walki z przeznaczeniem, pytania – na ile człowiek sam może pokierować swoją podróżą.
- Akcja obfituje w zdarzenia fantastyczne – zgodne z wyobrażeniem mitologii – występują tu nimfy, cyklop, syreny, potwory morskie.
- Odyseja jest pierwszym utworem opartym na motywie podróży – daje początek bardzo popularnemu łańcuchowi dzieł spod znaku wędrówki, drogi, tułaczki. Jest niezwykle barwna i staje się praprzodkiem powieści przygodowej, a także nurtu fantastyki.
- Odyseja wyraża odwieczną ludzką tęsknotę za penetracją nieznanych przestrzeni, odkrywaniem nowych lądów.
- Opowieść o przypadkach Odysa jest świadectwem niezwykłej wyobraźni rysującej baśniowe domysły na temat istot zamieszkujących nieznane tereny. Zresztą – osoba i przygody Odyseusza wiążą w całość wiele opowieści i legend z różnych źródeł, z różnych kultur.
- Wyraża odwieczną, ludzką tęsknotę za penetracją nieznanych przestrzeni, odkrywaniem nowych lądów. Oparta na motywach wędrówki opowieść o przypadkach Odysa jest wypełniona materią ludzkiej wyobraźni, rysującej baśniowe domysły na temat istot zamieszkujących nieznane tereny. Zresztą – osoba i przygody Odyseusza wiążą w całość wiele opowieści i legend z różnych źródeł, z folkloru różnych kultur. Jest jednak w Odysei to marzenie, które popchnęło żeglarzy do odkryć geograficznych, to samo, które nie daje spokoju współczesnym, gdy myślą o tajnikach kosmosu – tak samo zapełniają kosmiczne sfery istotami ze swojej wyobraźni. Jest tu więc tęsknota za poznaniem – ale i lęk przed nieznanym.
- Istotą Odysei jest ludzkie marzenie, które popchnęło późniejszych żeglarzy do odkryć geograficznych, to samo, które nie daje spokoju współczesnym, gdy myślą o tajnikach kosmosu – tak samo zapełniają kosmiczne sfery istotami ze swojej wyobraźni. Jest tu więc tęsknota za poznaniem – ale i lęk przed nieznanym.
- Epos rejestruje i obnaża prawdy o ludzkiej naturze. Podobnie jak niejedna baśń, która piętrzy trudności i zakazy w drodze do upragnionego celu. Oto człowiek jest dzielny, potrafi być chytry i podstępny, potrafi okiełznać naturę, nawet dać radę bogom.
- Odwaga. Ciekawość ponad wszystko. Pragnienie nieśmiertelności. Pożądanie. Chciwość. Egoizm. Hołd złożony silnej woli. Oto wiele prawd zapisanych w Odysei przez mędrca Homera.
- Epos kreuje bardzo ważny typ postaci – człowieka silnego, zmagającego się z przeciwnościami losu. Odys potrafi przechytrzyć bogów – w tym tkwi humanistyczna pochwała człowieczeństwa. Stwarzając Odysa, Homer dał ludzkości nadzieję, że można wygrać nawet z najsilniejszym przeciwnikiem.
- Po raz pierwszy tak ważna jest tęsknota za domem – Itaka stała się jego symboliczną nazwą.
- Odyseja staje się metaforą
- wędrówka od tej pory będzie odczytywana jako przenośnia ludzkiego życia
- dotarcie do portu jako dotarcie do kresu drogi – czyli do śmierci.
- Homer kreując postać Penelopy, która dzielnie czekała na męża 20 lat, stworzył wzór wiernej żony.
Zobacz: