• Humanistyczny wymiar przesłania epopei.

  Badacze Iliady znajdują tam głównie wartości etyczne. Homer, owszem, chciał zapisać dzieje wojny sprzed stuleci, ale wojna ta staje się tłem rozważań moralnych, ukazania konfliktów i uczuć ludzkich. Wiele scen cierpienia i śmierci ukazuje zło wojny! Dalej: przeciwnicy wojenni nie żywią do siebie nienawiści, w końcu wyrzekają się jej, czego dowodem jest ostateczna decyzja Achillesa dotycząca zwłok Hektora. Homer zatem wskazuje, że gniew i nienawiść nie są wartościami godnymi człowieka. A przecież, choć poświęcone wojnie trojańskiej, zaczynają się Homerowe strofy: „Gniew, bogini opiewaj, Achilla syna Peleusa”, a więc gniew, jego skutki, wojnę i współczucie dla człowieka.

 • Rejestracja greckiego świata w eposie Homera.

  Dzięki szczegółowym opisom wkraczamy do świata sprzed wielu stuleci. Dlatego przywołuje się często opisy tarczy Achillesa, bo ozdabiają ją obrazy wojny i pokoju – na przykład żniw. Jak ważny był obowiązek gościnności – widzimy po skutkach czynu Parysa, który pogwałcił gościnność Menelaosa i porwał Helenę. Poznajemy broń i jadło wojowników, ich obyczaje i wartości.

 • Zarysowanie postaw, uczuć i wartości uznawanych także współcześnie.

  Można powiedzieć, że Homer uwiecznia archetypy, stałe wzorce zachowań, a my ze zdziwieniem widzimy, że nic się nie zmieniło: nienawiść wciąż ta sama, podobnie ból ojcowski po stracie syna, zazdrość o ukochaną kobietę, gniew i zemsta za utratę honoru, walka o władzę itd. Nieraz w późniejszej literaturze odnajdziemy cień tych postaw, pisarze specjalnie kształtują tak postacie i sytuacje, będziemy nawet nazywać to mitologizacją – np. w Chłopach Władysława Reymonta.

 • Wzorzec gatunkowy, jakim stały się eposy Homera.

  Na długie wieki stanie się on panującym wzorcem epickim, kontynuatorzy, wierni ustaleniom Homera, zaczynać będą od inwokacji, rozbudowywać opisy, pracować nad ekspresją scen batalistycznych. Nawet powieść, która w gruncie rzeczy zepchnie epos do lamusa, przejmie z niego wiele cech.

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

Wartości Iliady Homera

Iliada Homera

Cechy eposu na podstawie Iliady

Czy Iliada jest dziełem przebrzmiałym? W czym poszukiwać jej wartości?

Jakie jest przesłanie Iliady i jakie są jej najważniejsze wartości?

Iliada na maturze

Przedstaw język i styl Iliady i Odysei. Jakie środki stylistyczne są charakterystyczne dla Homera?

Iliada – praca domowa

Czy Iliada jest dziełem przebrzmiałym? W czym poszukiwać jej wartości?

Homerycki obraz Grecji

Iliada do prac pisemnych