Na czym polega wartość twórczości Ignacego Krasickiego?
Zapewne wypływa to z zakresu tematyki:
- przedmiotem refleksji i uwag jest tu odwieczna natura ludzka,
- kodeks moralny proponowany przez poetę nie zmienił się,
- filozoficzne refleksje o świecie pasują także do świata współczesnego,
- temat miłości ojczyzny jest ponadczasowy,
- krytyka wad społecznych wciąż trafia w dziesiątkę (w wielu przypadkach, bo pewne realia jednak się zmieniły),
- dowcip Krasickiego nadal bawi, nie zestarzały się jego żarty, najbardziej chyba te z bajek.
- Poza tym ceni się Krasickiego w historii literatury jako twórcę, który ożywił i rozpowszechnił gatunki takie jak bajka, satyra, poemat heroikomiczny, a na polską scenę literacką wprowadził nowożytną powieść.
Ignacy Krasicki uważany jest za najważniejszego polskiego twórcę oświecenia, a nawet więcej: za wzór i przykład umysłu oświeconego. Na osobowość człowieka oświeconego składa się wiele cnót: wykształcenie, erudycja, inteligencja, talent, dar wymowy, błyskotliwość słowa, pewna postawa wobec świata – krytyka jego wad, lecz niepozbawiona dowcipu, ironiczna, cięta, ale elegancka. Po przeglądzie twórczości Krasickiego rozumiemy, że to wszystko autor bajek i satyr realizuje w swoim życiu.
Nawet fakt, że był smakoszem, znawcą sztuki, wielbicielem kwiatów pasuje do portretu wysublimowanego artysty oświecenia. A jego twórczość zadziwia po dziś dzień, bo jest bardzo różnorodna. Od krótkiej bajki po powieść – taki wybór świadczy o wszechstronności uzdolnień – jest uniwersalna: przesłanie wielu utworów Krasickiego nie straciło na aktualności i dzisiaj.
Zobacz:
Życie i twórczość Ignacego Krasickiego
Dlaczego miejsce czołowego twórcy polskiego oświecenia przyznajemy Ignacemu Krasickiemu?