Edyp jako władca. Na podstawie fragmentu lektury i znajomości mitu omów, jakim władcą był Twoim zdaniem Edyp.
Za co punkty:
- Koniecznie zauważ, w jaki sposób zwracają się do Edypa podwładni: O czym świadczą takie określenia? Np.:
Choć więc my ciebie nie równamy bogom
(…) ciebie pierwszym mienimy wśród ludzi.
- Przypomnij sobie, w jaki sposób Edyp został władcą Teb? Uwolnił miasto od Sfinksa, ponieważ rozwiązał zagadkę, której rozwiązania nikt inny nie mógł odgadnąć. Warto pamiętać, jak to zagadka.
- Zauważ koniecznie, w jaki sposób król Teb odnosi się do swoich podwładnych: wychodzi do nich na próg, zwraca się do nich: dzieci – odnosi się do nich z ojcowską czułością.
- Zwróć uwagę na to, jak określa swój stosunek Edyp do wydarzeń w mieście: cierpi za siebie, miasto i za każdego mieszkańca. Oznacza to więc, że kocha miasto, do którego przybył (jak sądzi) jako obcy.
- Ważne jest również to, że zanim poddani przyszli do niego z prośbą o radę i ratunek, on sam podjął działania mające na celu uratować miasto (wysłał Kreona do wyroczni już jakiś czas temu).
- Jak myślisz, co może być przyczyną tego, ze Edyp tak pokochał miasto i jego mieszkańców, kiedy przybył do niego przypadkiem i został jego królem?
- Odwołaj się do jego moralności. Edyp podkreśla, że z pewnością posłucha wyroczni:
Lecz skoro wróci – to byłbym przewrotnym,
Gdybym za głosem nie postąpił boga.
- Porównaj go z jego ojcem, Lajosem, który nie posłuchał głosu wyroczni i począł syna pomimo ostrzeżeń wyroczni i w ten sposób rozpoczął cały łańcuch nieszczęść.
- Podsumuj: czy Edypa można nazwać dobrym władcą? Czy to on był winien klęsk, jakie nawiedziły miasto? Jak go określisz? Jako władcę-tyrana, władcę-ojca, a może jeszcze inaczej?
Zobacz:
Władza tematem tragedii Król Edyp Sofoklesa
Król Edyp – winny czy niewinny? Oceń tytułowego bohatera tragedii Sofoklesa.
Charakterystyka Edypa na podstawie przytoczonych fragmentów tekstu.