Przedstaw historię Abrahama i Izaaka. Dlaczego jest tak poruszająca?
Pewnego dnia Bóg chciał wystawić na próbę posłuszeństwo i zaufanie Abrahama, sprawdzić, do jakiego stopnia jest mu oddany. Nakazał mu poświęcić ukochanego, pierworodnego syna Izaaka na całopalenie. Abraham, choć wstrząśnięty okrucieństwem prośby Boga, postanowił ją spełnić. Zabrał ze sobą służbę i baranka i wyruszył. Na wzgórze Moria wszedł sam z Izaakiem. Gdy wszystko było już przygotowane, Abraham związał syna i podniósł nóż, by go zabić. W ostatniej chwili Bóg powstrzymał mu ramię i pobłogosławił za to, że był posłuszny jego rozkazowi i gotowy poświęcić ukochanego syna. W tym momencie pojawił się zabłąkany baran, którego Abraham złożył w ofierze Bogu.
Nawiązania do historii Abrahama i Izaaka
Motyw Abrahama i Izaaka jest tematem bardzo często wykorzystywanym w sztuce. Z jednej strony artystów pociągała niesłychana wiara Abrahama, gotowego spełnić każdą prośbę Boga, z drugiej zaś zarzucano mu niewrażliwość człowieka, który mógłby dla idei (Boga) zabić najbliższego człowieka z zimną krwią. Zastanawiano się także, jak możliwe jest, by Bóg mógł być aż tak okrutny. Motyw ten stał się także obiektem rozważań filozoficznych. Søren Kierkegaard w Bojaźni i drżeniu twierdził, że żądanie złożenia ofiary z syna było niczym nieusprawiedliwionym okrucieństwem. Egzystencjaliści dopatrywali się w tym przejawu absurdu ludzkiego istnienia.
Skojarz:
- Abraham jest jedną z najważniejszych postaci w Starym Testamencie. Jest protoplastą i patriarchą narodu izraelskiego. Mąż Sary.
- Łono Abrahama – odpoczynek po śmierci, śmierć.
Zobacz: