Zinterpretuj znaczenie Przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.
Pewien człowiek w czasie podróży z Jeruzalem do Jerycha został napadnięty przez zbójców, którzy go okradli, pobili i zostawili zakrwawionego na polu. Przechodzący niedaleko kapłan dostrzegł nieszczęśnika, lecz minął go obojętnie. To samo zrobił lewita. Dopiero Samarytanin ulitował się nad rannym, opatrzył go i zawiózł do gospody. Tam zapłacił gospodarzowi dwa denary za opiekę nad rannym.
Skojarz
Określenie „miłosierny samarytanin” lub „samarytanin” oznacza: człowiek miłosierny, współczujący, litościwy, spieszący z pomocą chorym.
Opowieść ta rozgrywa się pomiędzy dwoma miastami – Jerychem a Jerozolimą. Samarytanie byli członkami mniejszości, która zamieszkiwała środkową część Palestyny. Żydzi uważali ich za heretyków i odszczepieńców. Wiedząc o tym, łatwo odczytać pouczenie tej przypowieści: bliźnim jest każdy, niezależnie od pochodzenia, bogactwa, pozycji społecznej. Przypowieść prezentuje wzór prawdziwej miłości bliźniego. Samarytanin, który opatrzył rannego, opiekował się nim i podzielił z nim pieniędzmi jest symbolem miłosierdzia i współczucia człowieka dla człowieka. W postaci miłosiernego Samarytanina można też dostrzec miłosiernego Boga, który leczy chorego – grzesznika za pomocą wina i oliwy – sakramentów. Przypowieść ta jest wyjątkowo piękna – pokazuje, że nie jest ważne, kim jesteśmy, ważne, jacy jesteśmy. Każe zastanawiać się nad naszym stosunkiem do innych ludzi i nakazuje pomoc.
Parabola
Technika literacka polegająca na przedstawieniu rzeczywistości za pomocą jej metaforycznego omówienia. Przykładem parabol mogą być właśnie przypowieści, ale także utwory współczesne – jak Proces Franza Kafki czy Dżuma Alberta Camusa.
Zobacz:
Przypowieść o synu marnotrawnym. Omów archetypy, które pojawiają się w tej przypowieści biblijnej.
Cechy przypowieści na przykładzie Przypowieści o miłosiernym Samarytaninie