Ferdydurke jako powieść o niedojrzałości – uzasadnij, że utwór można odczytać w ten właśnie sposób.

Uwaga – do takiego tematu (w którym pojawia się magiczne słowo „uzasadnij” – czyli podaj ar­gu­men­ty) najodpowiedniejsza będzie forma rozprawki.

Postaw tezę

– tak, powieść można odczytać także w ten właśnie sposób.

Czas na argumenty

  • Człowiek, który jest „upupiany” przez społeczeństwo (dzieckiem lub zdziecinnialym dorosłym o wiele łatwiej pokierować niż dojrzałym człowiekiem…). Forma, „gęba” i „pupa” sprawiają, że czło­wiek zawsze jest „niedo” – niedokształcony, niedoinformowany, niedojrzały… Na niedojrzałość Józia, jego brak zdecydowania narzekają ciotki (ma 30 lat, a nie postanowił jeszcze, kim chce być, czemu poświęcić życie, a na to już najwyższy czas).
  • Jedna z części powieści nosi tytuł Filidor dzieckiem podszyty. Ale dzieckiem podszyty jest nie tylko Filidor, ale i my wszyscy – jesteśmy niedojrzali, niepewni, zagubieni. Dzieciństwo to czas, kiedy człowiek formuje swoje „ja”, próbuje się określić. Ale przecież ciągle „stajemy się” – człowiek nie jest niezmienny, a więc jesteśmy skazani na niedojrzałość. Dojrzałość, której pragnie bohater powieści, tak naprawdę również nie przedstawia się różowo – dorosłość to po prostu wybór Formy.
  • W duszy Józia ciągle toczy się walka między pragnieniem bycia dojrzałym (ale trochę się boi, a trochę brzydzi dojrzałego stylu życia) a chęcią pozostania niedojrzałym uczniakiem.

Podsumowanie

Zbierz krótko przytoczone argumenty. Podkreśl, że powieść można odczytać szerzej – jako dzieło o walce dojrzałości z niedojrzałością.

Zobacz:

Na czym – Twoim zdaniem – polega awangardowość Ferdydurke?

Zmagania z Formą w Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

Ferdydurke Gombrowicza na maturze

Ferdydurke Gombrowicza na egzaminie

Ferdydurke Witolda Gombrowicza

Problematyka i nowatorstwo Ferdydurke Gombrowicza. Dlaczego mówi się, że żarliwy przeciwnik formy stał się jej twórcą?