Kim, według Ciebie, był Makbet: zbrodniarzem czy ofiarą? Uzasadniając swoje zdanie, odwołaj się do tekstu.

Przypomnij sobie fakty z biografii Makbeta. Czy przy tej okazji ujawniają się konkretne cechy jego charakteru? Spróbuj je uporządkować – zacznij od zalet bohatera. Za co można podziwiać Makbeta?

Makbet był tanem (naczelnikiem hrabstwa) i krewnym szkockiego władcy – króla Dunkana. Po­zna­je­my go, gdy w bitwie pod Farres walczy jako jeden z jego obrońców. To właśnie brawurowy arak Makbeta sprawił, że wojska norweskie oraz oddziały buntującej się przeciwko królowi szlachty zo­sta­ły rozgromione i pokonane.

Przy całej swej odwadze i waleczności Makbet miał jednak słabą stronę. Był człowiekiem o delikatnej psychice, często wątpił w samego siebie. Właśnie z tego powodu szukał oparcia w tym, co na jego temat mówili inni. Ich opinia była dla niego ważna do tego stopnia, że niekiedy nawet stawała się drogowskazem jego postępowania.

Skrycie marzył o potędze i wielkości. Człowiekowi o takiej konstrukcji psychicznej trudno jest obro­nić się przed z góry zaplanowaną intrygą, w wyniku której uzyskuje on obietnicę zdobycia tego, o czym marzy. Gdyby Makbet umiał opanować własne żądze i namiętności, stałoby się to możliwe.

 

Zobacz:

Makbet – bohater literacki

Makbet Williama Szekspira

Makbet Szekspira – matura

Makbet Szekspira – matura

Makbet to nowożytna tragedia o winie, karze i wnętrzu człowieka. Czy zgodzisz się z tą opinią?

Twoje przemyślenia na temat ludzkich namiętności i żądzy władzy na podstawie dramatu Williama Szekspira pt. Makbet.

Makbet – praca domowa

Makbet – charakterystyka

Na podstawie poniższego fragmentu dramatu udowodnij, że Makbeta można nazwać bohaterem tragicznym.

Makbet na maturze