Scharakteryzuj postać głównego bohatera „Cierpień młodego Wertera”.
Werter to młodzieniec około lat trzydziestu. Z zawodu jest urzędnikiem, jednak praca na stanowisku nudzi go i nie przynosi satysfakcji. Woli rysować. Chętnie bawi się z dziećmi – czyta im bajki lub opowiada historie. Jednak zasadniczo Werter to typ samotnika stroniącego od ludzi. Dobrze czuje się z dala od zgiełku wielkomiejskiego. Lubi spacerować. Wybiera ciche zakątki, gdzie w spokoju może kontemplować przyrodę, czytać Homera i rozmyślać o sztuce.
To jedna strona charakteru Wertera – ta lubiąca uniesienia, zbuntowana i niegotowa na kompromisy. Ale Werter, o czym zapomina wielu, ma również inną twarz, tę uładzoną, „urzędnikowską”, a nawet, wiele zdaje się o tym świadczyć, jest ona jego twarzą pierwotną. Bohater Goethego jest przecież z wykształcenia urzędnikiem. Dobrze czuje się w świecie urzędniczym – świadczą o tym pierwsze słowa powieści, w których wspomina o jakiejś biurowej intrydze miłosnej, której był sprawcą.
Dlaczego więc tak kategorycznie postanowił odciąć się od świata, w którym wyrósł?
Werter rezygnuje ze świata, ponieważ ten świat go odrzucił, gdyż nie posiadał odpowiedniej pozycji społecznej. Myślenie Wertera przebiega mniej więcej tak: oni mnie nie chcą, myślą, iż jestem od nich gorszy, więc ja im pokażę, jak mało troszczę się o ich względy. Wydaje się, że postawa Wertera jest więc trochę wydumana, ale czy nie to właśnie najbardziej pociągało jemu współczesnych?
Werter to młodzieniec cierpiący na Weltschmerz (ból istnienia). Objawia się on również niezgodą na rzeczywistość, ucieczką w głąb własnej duszy, negacją społeczeństwa i całego systemu społecznego.
Zobacz:
Kim jest główny bohater powieści Goethego Cierpienia młodego Wertera
Giaur a Werter – dwaj bohaterowie romantycznej Europy Co ich różni co łączy?
Giaur i Werter – kultowi bohaterowie romantyzmu. Jakie ideały epoki uosabiają swoją postawą?