Minęły już czasy, w których sprawy urzędowe można było załatwić jedynie stawiając się osobiście w placówce. Obecnie większość formalności z tym związanych każdy z nas może dokonać przez internet. Jak to możliwe? Od lat, dzięki profilowi zaufanemu, możemy wszystkie swoje sprawy urzędowe, i nie tylko, załatwić bez wychodzenia z domu. Szczególnie dzisiaj, kiedy to Polacy tak chętnie zakładają własna działalność gospodarcza, profil zaufany staje się ich przyjacielem.

Era cyfrowej transformacji wyszła ludziom na bardzo dobre. Obecnie przez internet możemy załatwić praktycznie wszystko. Zarówno sprawy urzędowe, jak i osobiste, załatwiamy dzisiaj dosłownie bez wychodzenia z domu przy pomocy laptopa lub telefonu. Jedną z usług, jakie są dostępne dla każdego Polaka, jest możliwość złożenia wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zmieniły miejsce zamieszkania, a a chciałyby wziąć udział w nadchodzących wyborach np. parlamentarnych.

A co w przypadku, gdy ktoś straci pracę? Czy trzeba odwiedzić najbliższy urząd pracy? I w tej sytuacji wszystko można załatwić online. Wystarczy zgłosić się do urzędu pracy przez internet i, wypełniając odpowiednie dokumenty, zarejestrować się. W ten sposób możemy liczyć na nowe zatrudnienie, a także na informacje na temat dostępnych form pomocy dla bezrobotnych. Taka forma komunikacji z urzędem znacznie przyspiesza cały proces poszukiwania pracy. Praktycznie z minuty na minutę możemy oczekiwać informacji o ofertach pracy.

Nie inaczej jest także w przypadku przedsiębiorców, dla których czas jest kluczowy w natłoku codziennych spraw, związanych z prowadzeniem firmy. Bez względu na to, czy jesteś małym, czy tez dużym przedsiębiorcą, zobowiązanie podatkowe VAT załatwisz bez najmniejszych problemów online. Tzw. Jednolity Plik Kontrolny można podpisać i przesłać przez internet, co zdecydowanie przyspiesza rozliczenie, a co za tym idzie załatwianie formalności.

A co w przypadku, gdy nie rozliczamy się sami i współpracujemy z z zewnętrzną firmą księgową? Oczywiście i w tym przypadku możemy bez problemu załatwiać wszystkie sprawy. Wystarczy upoważnić pełnomocnika, aby w naszym imieniu podpisywał wszelkie elektroniczne deklaracje podatkowe. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorców, którzy także za sprawą możliwości, jakie daje nam internet, mogą uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS, co jest ważne, kiedy dany przedsiębiorca chce starać się o przyznanie kredytu na rozwój własnej działalności gospodarczej.

Ważnym elementem korzystania z internetu w sprawach urzędowych jest również bezpieczeństwo. Nie możemy zapominać o chronieniu swoich danych poufnych. Należy mieć na uwadze, że zarówno w świecie rzeczywistym, jaki wirtualnym, czyhają na nas różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Warto zainstalować program antywirusowy, aby nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce. Oczywiście wszystkie urzędy posiadają w swoich systemach również taką ochronę przed cyberprześtępcami, mimo tego dobrze jest także i ze swojej strony zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ochrony danych.

Profil zaufany

Profil zaufany ułatwia życie zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Dzięki niemu formalności związane ze sprawami urzędowymi są przyjemniejsze do zrobienia, niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. Najważniejsza w tym wszystkim jest dosyć prosta obsługa tegoż profilu, a także jego założenie, które nie zajmuje zbyt dużo czasu i poradzi sobie z tym zadaniem niemal każdy. Co to właściwie jest ten profil zaufany? W skrócie możemy go nazwać zestawem danych, dzięki któremu możliwa jest identyfikacja konkretnej osoby w internecie.

We wcześniejszych latach, aby cokolwiek załatwić w urzędzie, trzeba było osobiście zgłosić się do niego. Na szczęście obecnie wszystko możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawy urzędowe online możliwe są właśnie dzięki takiemu narzędziu, jakim jest profil zaufany. Ale to nie koniec profitów, jakie daje nam tenże profil. Za jego pomocą możemy dokonać elektronicznego podpisu ePUAP.To niewątpliwie ogromne udogodnienie dla każdego obywatela, ponieważ umożliwia to podpisywanie wszystkich dokumentów i plików.

Jak założyć profil zaufany?

Założenie profilu zaufanego jest bardzo proste. Będziemy potrzebować do tego jedynie numeru PESEL Ważne jest także to, że do dyspozycji mamy cztery sposoby rejestracji oraz potwierdzenie tożsamości. Jednym z nich jest założenie i potwierdzenie profilu dzięki pośrednictwu banku, w jakim posiadamy swoje konto. To samo możemy zrobić za pomocą e-dowodu, a także za pomocą wideorozmowy z urzędnikiem. Jest także opcja założenia profilu online z koniecznością potwierdzenia swoich danych w urzędzie. Dzięki profilowi zaufanemu, sprawy urzędowe online stały się bardziej przyjemna formalnością.

Formularz do założenia profilu zaufanego zawiera tylko najważniejsze dane osobowe https://www.ifirma.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany-instrukcja-krok-po-kroku. Należy wpisać pierwsze imię, nazwisko, a także numer PESEL. Oczywiście ważne jest również wpisanie nazwy użytkownika oraz hasło. Będzie to potrzebne przy każdorazowym logowaniu się do profilu. Jeśli chodzi o hasło, to musi się ono składać z 8 znaków, w tym jedna z nich musi być duża, a w haśle muszą się także znaleźć cyfra lub znak specjalny.

Sprawy urzędowe przez internet

Posiadając profil zaufany, możemy nie tylko załatwić sprawy urzędowe, ale także wiele innych formalności. Składanie wniosków 800+ jest jednym z nich. Coraz więcej osób załatwia przez internet także bony turystyczne, a także rozlicza się z ZUS-em i urzędem skarbowym. Pamiętamy czasy, kiedy założenie firmy kojarzyło nam się z ogromną biurokracją. Teraz jest to o wiele prostsze i można dokonać tego siedzą sobie wygodnie w fotelu https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.

Jak widać dzięki profilowi zaufanemu można założyć firmę, ale także można skasować jej działalność. składanie wniosków o dokumenty urzędowe stało się bardzo proste i łatwe, a dla wielu starszych osób jest to możliwość oglądania historii swojej choroby online i zamawianie e-recept nie wychodząc z domu, co jest niewątpliwie bardzo korzystne, szczególnie dla osób chorych. Dzięki profilowi możliwe jest także sprawdzenie punktów karnych.

Profil zaufany a własna działalność gospodarcza

Wiele osób marzy wręcz o założeniu własnej działalności gospodarczej. Jest to o tyle proste w obecnych czasach, że można tego dokonać przez internet. Bardzo popularna stała się jednoosobowa działalność gospodarcza. Możliwość decydowania o swoim losie zawodowym jest bardzo kusząca, choć z pewnością to większe zarobki są największym magnesem przyciągającym nowych przedsiębiorców. Jak więc założyć własną działalność gospodarczą za pomocą profilu zaufanego? Będzie trzeba przejść kilka kroków…

Aby założyć firmę przez internet, najpierw będziemy musieli złożyć wirtualny wniosek na odpowiedniej stronie. Będzie to wniosek o wpis do rejestru CEIDG-1 online. Profil zaufany przyda się także do wypełnienia kreatora wniosku o utworzenie działalności gospodarczej. Wypełniając taki wniosek należy go następnie wysłać do odpowiedniego urzędu. Dalszą drogą, naszego wirtualnego wniosku, będzie dostarczenie go do Głównego Urzędu Statystycznego, a także Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u. W ten oto sposób stajemy się właścicielami własnej firmy. W przypadku chęci założenia spółki z o.o. należy zalogować się na portal Ministerstwa Sprawiedliwości S24 https://www.ifirma.pl/spolka-z-o-o-rejestracja-spolki-krok-po-kroku-2024.

Sprawy urzędowe online

Chyba każdy ze starszego pokolenia doświadczył nerwów i kolejek w urzędach. Załatwianie spraw przysparzało niemałych zmartwień i często trzeba było wziąć wolny dzień w pracy, aby dokonać pewnych formalności. W dzisiejszych czasach możemy cieszyć się rozwojem cyfryzacji do tego stopnia, że nie wychodząc z domu, oszczędzając zdrowie psychiczne i, przede wszystkim, czas, załatwimy wszystkie swoje sprawy związane z wszelkimi urzędami. Taki wniosek do urzędu możemy wręcz wysłać w dowolnym momencie dnia dosłownie siedząc w fotelu. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to profil zaufany. Jakie więc sprawy urzędowe możemy bez problemu załatwić online?

Spraw urzędowych, które możemy załatwić przez internet jest mnóstwo. Zaliczyć do nich możemy między innymi pisma ogólne. Są to przede wszystkim różnego rodzaju podania, wnioski. a także skargi i zgłoszenia. Dzięki temu nasze pismo w bardzo szybkim czasie zostanie dostarczone do e-skrzynki dowolnie wybranego przez nas urzędu. Ileż to razy zdarzało nam się w życiu, że potrzebowaliśmy aktu urodzenia lub zgonu bliskiej osoby. Teraz taki odpis możemy otrzymać drogą elektroniczną przez internet. A co z formalnościami po narodzinach dziecka? Także w tym przypadku wszelkich formalności możemy dokonać online, tzn. otrzymać nr PESEL, a także zameldować nowego członka rodziny.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o profil zaufany, jest możliwość sprawdzenie punktów karnych w systemie. Usługa CEPiK 2.0 nam to umożliwia. Również sprzedaż i kupno samochodu można zgłosić online, co zaoszczędza mnóstwo czasu, którego brakuje nam w obecnych czasach bezustannie. Warto także wspomnieć, że sprawy urzędowe online, dotyczące zameldowania lub wymeldowania, można załatwić dosłownie w kilka minut.

Bez wątpienia, w obecnych czasach, wszelkiego rodzaju sprawy urzędowe, każdy obywatel może sfinalizować przez internet. Rozwój technologiczny, a także ogromny postęp w dziedzinie cyfryzacji spowodował, iż przestaliśmy tracić humor na samą myśl o wizycie w urzędzie. Siedząc wygodnie w fotelu, popijając kawę i nie spędzając długich godzin w kolejce, możemy załatwić wszystkie ważne sprawy w dowolnym urzędzie. Czy to zameldowanie, czy też wniosek 800+, a także dostęp do e-recepty, dosłownie wszystko jest do załatwienia w kilka minut online. Jedyne, co musimy zrobić, to założyć profil zaufany, a to jest niezmiernie proste i szybkie w realizacji. Profil zaufany zdecydowanie ułatwia życie.