Studia prawnicze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat. Ukończenie studiów może zapewnić możliwość dalszego kształcenia i zdobycia aplikacji radcowskiej, prokuratorskiej, sędziowskiej, adwokackiej czy też notarialnej. Dziś podpowiemy, jak dostać się na prawo i jakie przedmioty warto zdawać na maturze.

Jakie przedmioty warto zdawać na maturze, by dostać się na prawo?

Należy podkreślić, że nie tylko sam wybór przedmiotów jest ważny, ale przede wszystkim wynik jaki dany absolwent liceum czy technikum uzyska na maturze. Podczas rekrutacji na prawo konkurencja jest naprawdę duża i jest często wiele osób na jedno miejsce, zwłaszcza na uniwersytetach publicznych, ale wielu chętnych jest także w szkołach wyższych niepublicznych, gwarantujących wysoki poziom kształcenia. Warto choćby podjąć studia prawnicze na Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Nie tylko poziom nauczania jest wysoki, ale i wykłady prowadzone są przez najlepszych prawników, a do tego można odbywać praktyki w renomowanych kancelariach. Wracając do kwestii wyboru przedmiotów, to wynik rekrutacyjny obliczany jest na podstawie wyników z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Przyznawane są punkty. Najczęściej wlicza się wynik z matury z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki, a ponadto dwóch dodatkowych przedmiotów. Warto zdawać na poziomie rozszerzonym historię, język łaciński czy też wiedzę o społeczeństwie. Jednak wśród przedmiotów branych pod uwagę przez uczelnie organizujące nabór na kierunek prawo i administracja są także: chemia, biologia, filozofia, fizyka i astronomia czy geografia. Należy pamiętać, że przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym są lepiej punktowane, zatem chcąc studiować prawo nie można iść na skróty i należy wybrać na maturze właśnie poziom rozszerzony.

Załącznik:
jakie-przedmioty-warto-zdawac-na-maturze (1).jpeg

Przedmioty zdawane na maturze a wymagania uczelni

Jeżeli macie wymarzoną uczelnię, na którą chcecie się dostać, to musicie wiedzieć, że lepiej złożyć papiery na kilka, bo wtedy można mieć większe szanse na to, by w kolejnym roku akademickim móc tytułować się studentem prawa. W związku z tym konieczne jest sprawdzenie, jakie są wymagania rekrutacyjne danej uczelni. Trzeba wiedzieć, że nie każda uczelnia bierze pod uwagę te same przedmioty, stąd warto na maturze zdawać kilka takich, z których punkty wliczane są w czasie rekrutacji na różnych uczelniach. Na pewno wszystkie biorą pod uwagę język polski, język obcy nowożytny i matematykę. Z kolei z przedmiotów dodatkowych najlepiej zdecydować się na wiedzę o społeczeństwie i historię, a dodatkowo jeden z przedmiotów ścisłych np. fizykę czy chemię. W ten sposób nie ogranicza się także możliwości studiowania np. dwóch kierunków jednocześnie, np. dziennie i zaocznie. Można zdecydować się na pokrewny prawu kierunek np. kryminologię czy stosunki międzynarodowe.

Jak dostać się na prawo? Przyłóż się do matury!

Wyniki egzaminów maturalnych to główne kryterium przy rekrutacji na studia prawnicze, dlatego koniecznie należy zainwestować w dodatkowe korepetycje, zwłaszcza jeśli poziom nauczania danego przedmiotu w szkole odbiega od optymalnego czy też ma się zaległości z innego powodu. Należy też powtarzać materiał na bieżąco, tak by nie nagromadziło się go zbyt dużo, a przed samą maturą powtórzyć najważniejsze zagadnienia, np. korzystając z repetytorium maturalnego. Dzięki temu dostanie się na prawo nie będzie już marzeniem, a stanie się rzeczywistością.