Wymowa to jeden z najważniejszych elementów w nauce języka. To podstawowe narzędzie komunikacji, ale niewłaściwie użyte może stać się także źródłem nieporozumień. Do tego dochodzi odmienna pisownia, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Nie należy się jednak przejmować – istnieje kilka prostych sposobów na jej opanowanie. Sprawdź, jak skutecznie poprawić swoją wymowę języka angielskiego.
.

Zacznij od słuchania

W przypadku komunikacji samo osłuchanie się z językiem jest równie istotne co mówienie. W końcu podczas rozmowy musisz rozumieć i reagować na słowa rozmówcy. Jak nauczyć się angielskiego ze słuchu? Słuchaj nagrań w nowym języku – zacznij od podcastów lub audycji radiowych, wielu prowadzących może pochwalić się nienaganną dykcją. Nie wiesz jak wymówić dane słowo? Skorzystaj z opcji słuchania w translatorze lub słowniku online. W rozwianiu jakichkolwiek wątpliwości pomoże też transkrypcja fonetyczna.

Ćwicz język

Niektóre angielskie zbitki liter są dla naszego języka nienaturalne. Tym bardziej warto skupić się na ćwiczeniach poprawiających wymowę. Do tego dochodzą litery, często wymawiane zupełnie inaczej niż w języku polskim. W jaki sposób możesz pracować nad akcentem? Wymawiaj pojedyncze głoski, które w języku polskim nie występują, m.in. „th”, „the”, „tha”. Przydadzą się również ćwiczenia przed lustrem – podczas mówienia zwróć uwagę na ułożenie ust i języka. Najlepiej robić to podczas wypowiadania angielskich łamańców językowych. Swoje wypowiedzi możesz także nagrywać na dyktafon i odsłuchiwać – wtedy lepiej wyłapiesz popełnione błędy i będziesz w stanie nad nimi popracować.

Sięgnij po aplikację do nauki języka

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wyłapanie pewnych błędów, zwłaszcza w wymowie, jest trudne podczas samodzielnej nauki. Oczywiście nie każdy ma możliwość skorzystania z usług korepetytora lub native speakera. W takim wypadku możesz wspomóc się… telefonem. Skorzystaj np. z aplikacji Babbel wyposażonej w technologię rozpoznawania mowy. Takie rozwiązanie pozwoli Ci kontrolować postępy w nauce, rozwinąć wymowę oraz stawiać akcenty we właściwym miejscu. Ponadto aplikacja zawiera jeszcze inne przydatne w nauce funkcje, a co najważniejsze – przyda się każdemu, niezależnie od poziomu wiedzy.

Praktyka czyni mistrza

Jak nauczyć się języka angielskiego i prawidłowej wymowy? Kluczem do sukcesu jest oczywiście praktyka. Nie od razu da się wyeliminować wszystkie niedociągnięcia, ale z czasem nabierzesz wprawy. Ważna jest także regularność, bez niej żadna metoda nie będzie skuteczna. Dlatego na naukę warto poświęcić każdą wolną chwilę. Aplikacja Babbel daje możliwość obserwowania swoich postępów zarówno na telefonie, jak i w komputerze.