- Administracja jest kierunkiem interdyscyplinarnym. Dominują na nim nauki prawne i administracyjno-prawne, ale studentom przekazywana jest też wiedza socjologiczna, psychologiczna, dotycząca dziedzin związanych z zarządzaniem czy funkcjonowaniem współczesnych przedsiębiorstw.
- W stosunku do samego prawa studenci zdobywają wiedzę w szerszym zakresie i z różnych dyscyplin, na przykład gospodarki, ochrony środowiska, finansów, marketingu i logistyki.
- Ukończenie studiów na tym kierunku stwarza możliwość zatrudnienia na stanowiskach administracyjnych wymagających umiejętności prawniczych, menedżerskich i finansowych.
- Ten kierunek gwarantuje poznanie procedur administracyjnych, podstaw prawa, a nawet zdobycie umiejętności menedżerskich.
Predyspozycje / wymagania
- Dobra znajomość historii, a także bardzo dobra orientacja w aktualnych wydarzeniach, w szczególności dotyczących zagadnień ustrojowych, politycznych i społecznych Polski i świata. Warto więc na bieżąco śledzić prasę, oglądać programy informacyjne i publicystyczne.
- W tej pracy ceni się umiejętność podejmowania decyzji i interpretowania ustaw.
- W pracy urzędniczej cenne jest logiczne myślenie, łatwość formułowania wypowiedzi, zdolność do intensywnej nauki i dobra pamięć, z uwagi na obszerny materiał pamięciowy do opanowania – liczne ustawy, przepisy, zarządzenia itp..
Inwestycje w liceum
- Jeśli wybierasz się na administrację musisz orientować się w bieżącej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i na świecie, dlatego powinieneś czytać dzienniki i tygodniki opiniotwórcze, oglądać programy informacyjne, przeglądać portale internetowe.
- Dobrze jest też mieć dobre rozeznanie w historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie.
- We wszystkich szkołach wyższych prowadzących ten kierunek kładzie się duży nacisk na naukę języków obcych – przede wszystkim angielskiego oraz informatyki. Nie zaniedbuj tych przedmiotów w czasie licealnej edukacji.
Studia
Absolwenci tego kierunku przygotowani są do pracy w urzędach jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organach administracji rządowej.
- Na tym kierunku uczy się prawa, jego tworzenia i zastosowania, m.in. prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, ochrony środowiska, bankowego, UE.
- Studenci poznają ustrój organów ochrony prawnej, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne, egzekucyjne i karno-skarbowe.
- Do przedmiotów obowiązkowych należą też ekonomia, polityka ekonomiczna Polski, finanse publiczne, podstawy organizacji i zarządzania oraz podstawy rachunkowości.
- Nauka na tym kierunku obejmuje również zagadnienia związane z kierownictwem w administracji i zarządzanie zasobami ludzkimi.
Zdaniem studentów, do najtrudniejszych przedmiotów na administracji należą finanse publiczne i prawo finansowe.
- Finanse publiczne obejmują zakres szeroko rozumianego prawa finansowego. Studenci poznają podstawowe zagadnienia polityki finansowej, systemu finansowego państwa, prawa finansowego, budżetu państwa. Dużo miejsca zajmują sprawy związane z prawem podatkowym (źródła prawa podatkowego, powstawania, wykonywania i wygasania zobowiązań podatkowych czy odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe).
- Na prawie finansowym studenci uczą się założeń polityki finansowej oraz systemu finansowego państwa. Muszą też nauczyć się konstrukcji podatków, źródeł prawa podatkowego i jego stosowania, powstawania, wykonywania i wygasania zobowiązań podatkowych. Zakres materiału na egzaminie zawiera też odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatnika, płatnika i inkasenta, następców prawnych i osób trzecich; postępowanie podatkowe, jego etapy, zasady tego postępowania, dowody w postępowaniu podatkowym.
Inne przedmioty na administracji
- Prawo administracyjne. Na tych zajęciach omawia się takie zagadnienia jak komu i pod jakimi warunkami można nadać obywatelstwo lub w jakich okolicznościach wydać paszport, a w jakich nie. Poznaje się zasady ochrony danych osobowych oraz obowiązki organizatora imprez masowych. To właśnie pracownicy administracji muszą sprawdzić, czy ma on odpowiednie zezwolenia oraz czy w odpowiedni sposób zapewni bezpieczeństwo uczestnikom.
- Na prawie cywilnym przyszli urzędnicy państwowi dowiadują się, jak powinien być napisany testament czy np. umowa kupna, tak aby była ważna.
- Informatyka. Zajęcia przede wszystkim mają nauczyć obsługiwania baz aktów prawnych.
- Na zajęciach z kultura bycia i słowa uczy się zachowania podczas oficjalnych uroczystości, kultury zachowania się przy stole, kontrolowania stresu i umiejętność przemówień przed większą publicznością.
- Historia administracji nie jest zbyt pasjonującym przedmiotem, bo nie każdego ciekawią szczegółowe informacje na temat władz Wielkiego Księstwa Poznańskiego czy Wolnego Miasta Gdańska.
- Wstęp do prawoznawstwa są to typowo teoretyczne zajęcia, które dają rozeznanie w podstawowych kwestiach prawnych. Na zajęciach poznaje się np. podstawy pracy z ustawami prawnymi, kto może je zgłaszać, jaka jest procedura uchwalania itp.
- Na ustroju administracji publicznej poznaje się zasady jakie nią rządzą. Dlaczego w jednym mieście jest prezydent, a w innym burmistrz. Jakie uprawnienia ma wójt a jakie wojewoda. W jaki sposób wybiera się odpowiednie władze i co tak naprawdę należy do ich zadań.
- Prawo międzynarodowe porusza zagadnienia związane z wszelkimi międzypaństwowymi regulacjami prawnymi – kto może zawrzeć umowę międzypaństwową, które umowy wymagają ratyfikacji parlamentu. Innym tematem wykładu może być określenie różnic między deportacja a ekstradycją.
Przedmioty
Na studiach I stopnia (licencjackich) zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów i seminariów. Wszystkie przedmioty można podzielić na cztery grupy:
- administracyjne,
- prawnicze,
- ekonomiczne,
- psychologiczno-społeczne.
Pierwszy rok
Na pierwszym roku obowiązują przedmioty ogólne i wprowadzające w zasadniczą problematykę studiów, które nie sprawiają większych trudności:
- historia administracji,
- wstęp do prawoznawstwa,
- prawo konstytucyjne,
- ekonomia,
- informatyka,
- teoria zarządzania i organizacji,
- nauka o polityce,
- podstawy statystyki,
- rachunkowość budżetowa,
- socjologia organizacji,
- prawo cywilne,
- prawo administracyjne,
- postępowanie administracyjne,
- prawo samorządu terytorialnego,
- zarys prawa pracy z prawem urzędniczym,
- ustrój organów ochrony prawnej.
Na następnych latach dochodzą przedmioty specjalizacyjne oraz fakultatywne.
Przedmioty wykształcenia ogólnego to:
- język obcy (do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski),
- psychologia społeczna,
- filozofia i etyka,
- ochrona własności intelektualnej,
- logika,
- socjologia.
- Na pierwszym roku trzeba obowiązkowo zaliczyć wychowanie fizyczne.
Specyfiką pierwszego roku jest to, że uczelnie, nie tylko na administracji, chcą się pozbyć osób przypadkowych lub nie spełniających oczekiwań. Temu służy sesja i egzaminy końcowe, dlatego trzeba się do nich przyłożyć, ponieważ nie można powtarzać pierwszego roku, zaś egzaminy warunkowe przyznawane są dużo rzadziej niż w następnych latach. Sesja składa się czterech do sześciu egzaminów. Wcześniej należy jednak zaliczyć wszystkie ćwiczenia, ale nie sprawia to większych trudności, jeżeli systematycznie uczestniczyłeś w zajęciach.
W trakcie roku będziesz zobowiązany do pisania referatów, a Twoja wiedza będzie sprawdzana niespodziewanymi kolokwiami.
Drugi rok
Na drugim roku każdy musi zdecydować się, którą z dziedzin administracji chce się zająć i wybrać jedną z proponowanych specjalności. Od drugiego roku można też kształtować własny program studiów poprzez dobór przedmiotów fakultatywnych.
Trzeci rok
Na trzecim roku licencjackich dochodzą przedmioty specjalistyczne. Ciągle wałkuje się prawo: bankowe, zamówień publicznych, zarządzania, stosunków pracy w administracji samorządowej. Bardzo obciążający jest główny cel tego roku – pisanie pracy licencjackiej.
Specjalności
Na drugim roku musisz zdecydować się jaką wybierasz specjalność. Może to być
- administracja publiczna,
- administracja samorządowa,
- administracja gospodarcza,
- administracyjno-prawne regulacje działalności gospodarczej,
- administracja przedsiębiorczości,
- administracja międzynarodowa,
- administracją Unii Europejskiej,
- administracja bezpieczeństwa publicznego,
- obrót i zarządzanie nieruchomościami,
- administracja bankowa,
- administracja sądownicza,
- administracja rządowa,
- administracja skarbowa,
- ubezpieczenia,
- nadzór i kontrole w administracji publicznej,
- administracja celna i obsługa ruchu granicznego,
- administracja bezpieczeństwa publicznego itp.
Z takim blokami związany jest cały szereg bardzo różnych przedmiotów, czasami nawet dość egzotycznych – kto by pomyślał, że na kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego można się uczyć kryminalistyki? Natomiast na specjalności obrót i zarządzanie nieruchomościami studenci poznają prawo budowlane, rzeczowe czy prawidła wyceny nieruchomości.
Praca
- Studia licencjackie przygotowują do podjęcia pracy na stanowiskach niższego szczebla. Jeśli marzy Ci się kariera urzędnicza, warto od początku pomyśleć o możliwości studiów magisterskich lub magisterskich uzupełniających.
- Ten kierunek daje sporo możliwości pracy. Przede wszystkim zatrudnienie w urzędach administracji publicznej i państwowej. Po ukończeniu administracji możesz starać się o pracę w urzędach miast, gmin, instytutach, izbach celnych, skarbowych, ośrodkach społecznych, ministerstwach, generalnych dyrekcjach i rozmaitych zarządach.
- W zależności od ukończonej specjalności możesz szukać pracy:
- w sądzie (po administracji publicznej)
- w policji czy straży (po administracji bezpieczeństwa publicznego),
- w biurze obrotu nieruchomościami czy geodezji (obrót i zarządzanie nieruchomościami),
- w ubezpieczeniach, bankach, działach marketingowych różnych firm (po administracji bankowej)
- Absolwenci administracji mogą też szukać pracy w firmach prywatnych jako doradcy finansowi albo eksperci do spraw podatków.
- Integracja z Unią Europejską daje szanse na pracę w jej instytucjach i agendach za granicą.
- Jeszcze inna możliwość to praca w służbach dyplomatycznych.
|
Przedmioty
Zasadnicze przedmioty na administracji poświęcone są poszczególnym działom prawa i procesom jego tworzenia.
Z uwagi na duży zakres materiału do wkucia, nie należą do łatwych.
Do opanowania jest m.in prawo skarbowe, cywilne, pracy, karne, administracji wraz z interpretacjami.
Podstawa to przedmioty o administracji typu: kierownictwo w administracji, administracja zasobami ludzkimi.
Sporo miejsca poświęca się także ekonomii oraz różnego rodzaju procedurom i postępowaniom.
Do tych najtrudniejszych, na których wykłada się sporo studentów, należy ekonomia i statystyka
Humanistycznym umysłom kłopot mogą sprawić finanse i bankowość.
Na trzecim roku sporo wysiłku należy włożyć w przygotowanie się do egzaminu z gospodarki samorządu terytorialnego.
Praktyki
Obowiązkowe są praktyki, które studenci odbywają w urzędach miast, gmin lub instytucjach związanych z funduszami UE.
Ich zadaniem jest zapoznanie się
w praktyce ze strukturą i funkcjonowaniem tych instytucji.
Wybrane specjalności
Wyższa Szkoła Handlowa w Kielcach
- administracja samorządowa,
- administracja systemami,
- bezpieczeństwa,
- administracja w integracji europejskiej.
Krakowska Szkoła Wyższa
Wyższa Szkoła Kupiecka w Łodzi
- administracja publiczna,
- finanse,
- administracja gospodarcza,
- administracja wymiaru sprawiedliwości,
- zatrudnienie i rynek pracy.
Wyższa Szkoła Informatyki
i Zarządzania we Wrocławiu
- integracja europejska,
- administracja publiczna,
- ochrona środowiska.
Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Bytomiu
- samorząd terytorialny,
- administracja w UE,
- administracja gospodarcza.
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach
- administracja samorządowa,
- administracja europejska.
Prywatna Wyższa Szkoła Businessu i Administracji w Warszawie
- administracja krajowa,
- administracja instytucji europejskich.
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego
- administracja samorządowa,
- administracja rządowa,
- administracja międzynarodowa,
- zarządzanie sektorem usług,
- publicznych.
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa
- administracja samorządowa,
- administracja europejska,
- administracja i obrót nieruchomościami.
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji
- administracja samorządowa,
- administracja europejska.
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
- administracja publiczna,
- administrowanie i obrót nieruchomościami,
- bezpieczeństwo publiczne, ochrona osób i mienia.
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
i Administracji w Lublinie
- administracja przedsiębiorczości,
- administracja celna i obsługa ruchu granicznego,
- administracja bankowa.
Uwaga! Zanim podejmiesz ważną decyzję o uczelni, sprawdź, czy szkoła oferuje odpowiadającą Ci specjalność.
Europeistyka
Ciekawą specjalnością jest europeistyka, której program został tak opracowany, żeby jak najlepiej przygotować studentów do pracy w instytucjach w Polsce i UE.
Dlatego np. zajęcia obejmują takie zagadnienia, jak europejski system ochrony praw człowieka, reklama i nieuczciwa konkurencja w prawie wspólnotowym, fundusze strukturalne i pomocowe itp.
|