Chłopi

Inne powieści Reymonta:

  • Ziemia obiecana – powieść, której tłem jest miasto Łódź, miejsce rodzącego się przemysłu tkackiego i stosunków kapitalistycznych. Reymont jest antyurbanistą – jego miasto, które miało być ziemią obiecaną, okazuje się okrutnym, bezdusznym piekłem. Życie w nim prowadzi do upadku moralnego i degradacji jednostki. Dzieje trójki głównych bohaterów: Polaka Borowieckiego, Niemca Bauma i Żyda Moryca Welta można obejrzeć w ekranizacji Andrzeja Wajdy (w rolach głównych: Olbrychski, Seweryn i Pszoniak).
  • Komediantka – to dzieje Janki Orłowskiej, młodej aktorki, a zarazem portret środowiska aktorskiego. Z pewnością na tę powieść wpłynął aktorski wątek w biografii Reymonta. Teatr i jego atmosfera niestety dalekie są od wzniosłości sztuki, wypełnia je plotkarstwo, intrygi, brzydka rywalizacja. Janka nie tylko nie zrobi tu kariery, ale będzie próbować samobójstwa. Powróci potem do swojej prowincji – Bukowca, a dalsze jej dzieje opisze Reymont w powieści Fermenty.
  • Rok 1794 – trylogia dotycząca czasów Tadeusza Kościuszki. Reymont marzył o wspaniałym dziele historycznym, poprzedził swą powieść głębokimi studiami, a w rezultacie napisał „zbeletryzowany reportaż”. Powieść nie odniosła takiego sukcesu jak Chłopi.

Zobacz:

Chłopi – powieść Władysława Reymonta

Dlaczego powieść Reymonta Chłopi możemy nazwać epopeją?

Chłopi Władysława Reymonta jako księga chłopów polskich, powieść społeczna i narodowa oraz studium psychologiczne.

Zaprezentuj zawartość treściową powieści Reymonta pt. Chłopi

Władysław Reymont

Reymont na maturze