Scharakteryzuj postać Karola Wielkiego jako wzór doskonałego władcy.
- Karol Wielki to potężny władca i prawdziwy patriota, ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów militarnych i wciąż gotowy jest do podejmowania kolejnych wypraw mogących przysporzyć jemu i „słodkiej Francji” sławy i bogactw.
- Po drugie to pobożny król chrześcijański, pogromca pogan. Jako obrońca krzyża i zapamiętały krzewiciel wiary – Karol Wielki mógł w trudnych momentach liczyć na wsparcie Stwórcy. Na przykład na prośbę Karola ścigającego pogan, którzy rozgromili oddział Rolanda, Bóg przedłużył dzień, dzięki czemu udało się królowi ich dopaść. Karol Wielki został też przez Boga wyróżniony proroczymi wizjami sennymi, kontaktował się z Nim poprzez aniołów i świętych.
- Jedną z najważniejszych cech idealnego władcy była troska o poddanych. Karol Wielki martwi się o los Rolanda, dowódcy tylnej straży, na dźwięk rogu wraca, by wesprzeć siostrzeńca w walce. Widząc liczne trupy swoich rycerzy, płacze i modli się, by Bóg obdarował ich niebem. Mdleje na ciele Rolanda. Następnie okrutnie mści się na wrogach.
- Tak autor określa fizyczną postać długowiecznego cesarza: „Broda jego jest biała, a głowa całkiem siwa; ciało piękne, postać dumna; kto by go szukał, temu nie trzeba go wskazywać”.
- Cechy rycerskie u cesarza – jest szlachetny, mądry, zrównoważony. Stał się władcą legendarnym – od jego imienia powstała europejska nazwa – król, karl, korol…
Karol Wielki
To dzięki niemu ukształtował się bardzo ważny w średniowieczu wzór parenetyczny: ideał władcy. Stworzył potężne imperium od Morza Północnego po Pireneje. Legenda uczyniła z silnego władcy prawdziwy ideał chrześcijańskiego króla. Karol Wielki, Śnieżnobrody, zagorzały obrońca wiary, jest mądry, odważny, słucha doradców, szanuje swoich rycerzy – pomści śmierć Rolanda. Zbiór utworów poświęconych władcy (w tym Życie Karola Wielkiego Angilberta) nazywany jest cyklem karolińskim.
Zobacz:
Scharakteryzuj postacie Karola Wielkiego i króla Marka – dwa wzory doskonałego władcy.
Pieśń o Rolandzie – Scharakteryzuj postać Karola Wielkiego jako wzór doskonałego władcy