W pierwszej chwili przychodzą na myśl dwa nazwiska: Joseph Conrad i Antoine Saint-Exupéry.
Twórcy ci „opanowali” dwa odmienne rejony lecz równie pociągające człowieka, od wieków stanowiące wyzwanie, dwa żywioły – wodę i powietrze.

  • Joseph Conrad, angielskojęzyczny pisarz polskiego pochodzenia, ukochał morze. Większość jego powieści rozgrywa się w przestrzeni morskiej. Jego bohaterowie to ludzie morza, często podejmujący walkę z żywiołem – sztormem, burzą, tajfunem.
  • Młodszy pisarz, Francuz Saint-Exupéry, związał się z kolei z żywiołem przestworzy – sam pilot, podróże powietrzne, także walkę z burzą i nawałnicą, przygody swoje i kolegów, opisywał jako tematy powieści. W jego utworach człowiek pokonywał nie tylko chmury, zmagał się także z pustynią, przemierzał góry – samolot bowiem rozbić się mógł w różnych miejscach.

Lecz w przypadku obu twórców pokonywanie przyrody nie było jedynym tematem utworów. Przeciwnie, stanowiło świetny pretekst do poszukiwania głębszych prawd o człowieku.
Jednostka ludzka, która stawia czoła żywiołowi przyrody – to doskonały moment do sprawdzenia jej siły, jej człowieczeństwa, poczucia odpowiedzialności, odwagi, humanitaryzmu.
Chwile grozy są to także te, które ujawniają prawdziwe wartości – proste, ale podstawowe, a obnażają fałsz i przywiązanie do tandetnych pojęć zwykłego życia.
Dzięki żywiołowi wody rozbudował Conrad swoją ideologię etyczną, dzięki pokonywaniu przestrzeni mógł rozwinąć swoją filozofię Saint-Exupéry, udowadniają to dwie główne powieści twórców: Lord Jim i Ziemia, planeta ludzi.

Zobacz:

Lord Jim – Joseph Conrad

Joseph Conrad – Tajfun

Joseph Conrad – Jądro ciemności

Ziemia, planeta ludzi – Antoine Saint-Exupéry

Jakie przesłanie zawarł w swojej powieści pt. Ziemia, planeta ludzi Antoine Saint-Exupéry?

Antoine de Saint-Exupéry – Nocny lot

Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry

Świat wartości i typy bohaterów w epice XX wieku na przykładzie twórczości Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i Ernesta Hemingwaya.