Jakie nawiązania do dramatu szekspirowskiego znajdziesz w Balladynie Juliusza Słowackiego?
Zacznij:
Balladyna to dramat napisany w 1834 r. w Genewie, a wydany w 1939 r. w Paryżu. Miała być jednym z ogniw sześcioczęściowego cyklu o legendarnych dziejach Polski, jednak projekt nie został ukończony.
Rozwiń:
Twórczość Szekspira inspirowała wielu romantyków – widoczne to jest np. w konstrukcji fabuły Balladyny, gdzie wzorem Szekspira obejmuje Słowacki rozległy czas wydarzeń i wiele wątków. W dramacie Słowackiego można dostrzec liczne wątki rodem ze Snu nocy letniej: mieszanie tragizmu z komizmem i wprowadzanie fantastycznych postaci, takich jak Goplana, Skierka i Chochlik (trudno nie zauważyć, że Goplana jest „odpowiednikiem” Tytanii, a Chochlik – Puka). Wpływ dzieł Szekspira uwydatnia się także w głównym wątku dramatu – walki Balladyny o władzę. Cechuje ją upór i żelazna konsekwencja, zupełnie jak lady Makbet, bohaterkę Makbeta.
Zakończ:
Zakończenie dramatu (bohaterka umiera rażona piorunem) także przypomina dramat szekspirowski. W modelu świata stworzonym przez Szekspira po zbrodniach władców i ich upadku (Makbet, Hamlet) przywrócony zostaje ład moralny.
Zobacz:
Szekspir jest nowatorem w dziedzinie kompozycji dramatu. Jakie wprowadził zmiany?
Na podstawie Hamleta lub Romea i Julii przedstaw cechy dramatu szekspirowskiego.