Werteryzm – przedstaw przykłady bohaterów werterowskich w literaturze polskiego romantyzmu.

Zacznij:
Werteryzm to moda literacka i obyczajowa zapoczątkowana przez wydanie Cierpień młodego Wertera Johanna Wolfganga Goethego, jednego z ulubionych dzieł ówczesnych młodych ludzi, zaliczanych do „książek zbójeckich”. To także moda na niebiesko-żółty strój (tak ubierał się Werter) oraz fala… samobójstw młodych Europejczyków.

Rozwiń:

  • Werteryzm to przesadna nieraz emocjonalność i swoiste upodobanie do nieszczęśliwej miłości, która – najczęś­ciej z powodu sztywnych konwencji społecznych – nie ma szans na spełnienie, miłości przeżywanej bardzo intensywnie.
  • Bohater werterowski cierpiał na „chorobę świata” (Weltschmerz – ból istnienia) – rozczarowanie światem i życiem, melancholię, depresję. Takiego bohatera cechowała wybujała uczuciowość, duża wyobraźnia i wrażliwość, marzycielstwo. Doskonałym przykładem jest Gustaw, nieszczęśliwy kochanek z IV cz. Dziadów, oraz Kordian z okresu miłości do Laury.

Zakończ:
Werteryzm w literaturze polskiej zakończył właściwie wybuch powstania listopadowego. Zmieniły się wtedy zadania literatury oraz jej rola.

 

Najważniejsze teksty:

  • Cierpienia młodego Wertera Johanna Wolfganga Goethego,
  • IV cz. Dziadów Adama Mickiewicza,
  • Kordian Juliusza Słowackiego.

Zobacz:

Giaur a Werter – dwaj bohaterowie romantycznej Europy Co ich różni co łączy?

Kim jest główny bohater powieści Goethego Cierpienia młodego Wertera

Cierpienia młodego Wertera – praca domowa

Werter – charakterystyka

Scharakteryzuj postać głównego bohatera Cierpień młodego Wertera

Scharakteryzuj Gustawa z IV części Dziadów jako bohatera werterycznego.

Werter – bohater literacki