Charakterystyka Bogumiła i Barbary

Można by zaryzykować twierdzenie, że Dąbrowska pożeniła pozytywizm z romantyzmem.

  • Bogumił kocha pracę i ziemię, uważa, że praca na roli to swoisty patriotyzm i postawa patriotyczna. Jest spokojny i rozsądny, stara się przyjmować realia życia za fakty i radzić sobie z nimi w sposób realny.
  • Barbara jest pełna sprzecznych uczuć – raz entuzjazmu, raz rozpaczy. Wciąż zbuntowana, nie może pogodzić się z nieszczęśliwą, utraconą miłością. Uczucie do Toliboskiego, niespełnione – jest jakby wyjęte z historii romantycznych, przecież przekreśla je nierówność społeczna zakochanych.
  • Barbara ma bogatą wyobraźnię, jest osobą emocjonalną (wręcz histeryczną – ale i to można powiedzieć o niektórych bohaterach romantycznych). Jest też trochę egoistyczna, zapatrzona w siebie, pełna wewnętrznych konfliktów. To romantyczne.
  • Bogumił jest raczej człowiekiem uporządkowanym, spokojnym, nie przeżywa wewnętrznych dylematów. To pozytywne.

Maria Dąbrowska obdarzyła podobno własnymi przekonaniami Bogumiła, on jest jej porte-parole, natomiast Barbara potrafi być denerwująca. Ale czy to właśnie sprzeczność charakterów spowodowała, że tak potoczyły się losy Niechciców? Jedna z teorii głosi, że małżonkowie właśnie powinni się uzupełniać i być różni, że przeciwności się przyciągają.

Czemu w takim razie nie udał się związek Niechciców? Przecież pod koniec życia Bogumiła mieszkają oddzielnie. A może – mimo wszystko – można uznać ich związek za udany? Przeżyli tak wiele razem, wychowali dzieci, często Barbara sama dziwiła się sobie, że jest szczęśliwa. Być może, że sama wiele popsuła, ale nie należy o wszystko oskarżać Barbary. Bogumił także mógł pomyśleć o jej marzeniach i aspiracjach, a nie być nieszczęśliwym dlatego, że żona nie przejęła wszystkich jego poglądów i racji. Bogumił i Barbara przypominają trochę Emilię i Benedykta Korczyńskich z Nad Niemnem, tyle że są bardziej realistyczni.

Zobacz:

Noce i dnie – Maria Dąbrowska

Noce i dnie Marii Dąbrowskiej – polska saga rodzinna

Bogumił i Barbara – dwie główne postacie Nocy i dni Marii Dąbrowskiej

Do jakich refleksji na temat człowieka skłania lektura Nocy i dni Marii Dąbrowskiej?

Bogumił i Barbara – główni bohaterowie Nocy i dni

Noce i dnie – praca domowa